„Новият модел – Флорънс над българското здравеопазване“ – под това заглавие изданието публикува редакционна бележка по повод многото говорене по очаквания т. нар. нов модел за управление и финансиране на здравната система. Един от изводите в коментара е, че не бива в центъра на промените да се поставят само и единствено парите, а да се мисли повече за структурите /стари и нововъзникващи/, за организацията и правилата за дейност. Защото, предупреждава „Форум Медикус“, „ураганният вятър може да отвее и моделиерите, и останалото малко доверие н системата“.
По темата за новия модел в бр.26 на „Форум Медикус“ своята позиция разкрива д-р Валентина Найденова – народен представител в 44-тото НС. Тя е избрала също метеорологично заглавие – „Жега в здравеопазването“, коментира очакванията за промени и аргументира с факти разбирането си, че е необходимо разделяне на националната здравна система на „обществена“ и „пазарна“. Докато в обществената система за здраве ще се заплаща предварително /чрез фонд/, то пазарната ще задоволява исканията на болния според неговите желания. Интересна теза, заслужаваща внимание.
Злободневно звучи и коментарът по европейския доклад за замърсяването на въздуха и отражението върху здравето на европейците. Статията в новия брой е озаглавена „България – печален рекордьор“ и с цифри и факти от доклада доказва как и защо у нас качеството на въздуха постепенно става опасен фактор с влияние върху здравното състояние на българите.
В деня на откриването на новата учебна година внимание заслужава и публикуваната „Жалба срещу бездействието“ – представители на пациентски организации поставят отново въпроса за необходимостта текущи медицински грижи за хронично болни деца да се осъществяват на място – в детската градина или в училището, с което да се ангажират професионалистите по здравни грижи там. Тази тема се обсъжда толкова години – децата, които имаха навремето необходимост, вече са пораснали. Става дума наистина за непростимо бездействие, за да могат болните дечица да бъдат спокойни по време на учебния процес.
Специализираният седмичник обобщава информации и събития, определящи облика на българското здравеопазване и медицинската практика през месеците за отдих. Акцент се поставя върху добрите новини за медицински успехи и постижения в сърдечно-съдовата хирургия, детската хирургия, трансплантологията, травматологията, постигнати в лечебни заведения в страната. В този дух са и огласените постижения на наши учени.
В научно-пропедевтичен план интерес представляват две статии за специализираната аудитория на изданието – за резултати от клинични изпитвания при пациенти със захарен диабет тип 2 с препарати, които показват дългосрочна сърдечно-съдова безопасност.
Брой 26 на „Форум Медикус“ съдържа още рецензия за нов брой на сп. „Рентгенология/Радиология“, нови решения на Министерския съвет, отнасящи се за здравната система, както и палитра от съобщения за предстоящи научни и здравни събития.
Коментари по темата