burevestnik.bg - Мобилна версия


Излезе от печат бр.29-30 на вестник „Форум Медикус“

Излезе от печат бр.29-30  на вестник „Форум Медикус“

„Дискусионна трибуна – за моделите, ползите и бъдещето“ е най-новата рубрика в изданието. В първото представяне е поканен експертът от Националния център по обществено здраве и анализи проф. Петко Салчев, който аргументира тезата си, че „сегашната система не е изчерпана“. Проф. Салчев цитира и становища на представители на Световната банка, според които е важно да бъде запазен солидарният модел в осигуряването, а „всяко включване на застраховател изключва солидарността“. Дискусията по „моделите“ ще продължи.

Във връзка с водещата тема за предложенията за промени в осигурителния модел е и изнесената на първа страница в броя на „Форум Медикус“ информация за решения на УС на Българския лекарски съюз – както по отношение на предложените кардинални промени в осигурителния модел, така и за предстоящия Празник на българския лекар, а и за възможностите съсловната организация да подпомага млади лекари и специализанти.

Пак в стила на нормативните промени „Форум Медикус“ отделя място за огласяване на призив на Българската генерична фармацевтична асоциация към правителството да подкрепи идеята на ЕК за отпадане на сертификата за допълнителна защита след „падане на патента на оригиналния производител“. Публикувана е и позицията на асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България, от където „посрещат с тревога“ такова предложение. От изложеното става ясно, че не само на национално ниво за всяка идея и предложение трябва да се води битка – това важи особено много за регламентите във фармапроизводството, където е ясно, че става дума за много пари и влияние на много пазари.

В съзвучие с темата са и огласените в бр. 29-30 на „Форум Медикус“ мотиви на МЗ, с които предлага промени именно в наредбата за условията и реда за заплащане на лекарствени продукти, на медицински изделия и диетични храни за специални нужди…Само началото на мотивите е достатъчно убедително.“…областта, регулираща обществените взаимоотношения, свързани с медицинските изделия, заплащани напълно или частично от НЗОК, се нуждае от фундаментални промени…“ Съгласни сме, но въпросът е дали това може да стане само с добавки в една или друга наредба, или с промяна в цялостното регулиране на тези непосилни за много болни хора доплащания за изделия?

В научно-пропедевтичен аспект вестник „Форум Медикус“ поддържа традицията да информира за нови постижения в медицинската наука и практика. В този брой е огласено световно проучване за връзката между диабет тип 2 и сърдечно-съдовите усложнения, а в частта как да се забавят или отложат тези поражения е избрано сполучливо лого „Захарният диабет присърце“.

Специализираният вестник единствен отразява и събитие, свързано с книжнина и творчество – излизането на печат на 19 тома от цикъл „Ръководство по хирургия с атлас“, отпечатан в издателството на БАН, под редакцията на акад. Дамян Дамянов, с участието на 311 автори – български хирурзи, като томовете са отпечатани на 6734 страници. „Библия на хирурзите“ са наречени образно ръководствата, но те всъщност са незаменими помощници, актуални съвременни наръчници за всеки лекар, устремил се към необятния свят на хирургичните дисциплини.

В брой 29-30 на „Форум Медикус“ са публикувани още: информация за носителите на Нобелова награда за медицина за 2018 г.; кореспонденции за анкета на НЗОК със здравноосигурени хора; решения на Министерския съвет с отношение към здравната система; преводи от сп. „Лансет“ по теми, актуални и у нас – за майчината смъртност, както и за опит от Великобритания, където питат с писма пациентите дали са доволни; съобщения за текущи и предстоящи събития.

Не на последно място в броя се откроява позицията на СЗО/Европа по представени нови данни за здравето и благосъстоянието на европейците. Заглавието просто не се нуждае от коментар – „Удовлетворение от живота – не за всички и не навсякъде“.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   SPXJ

Още от Новини