burevestnik.bg - Мобилна версия


Излезе от печат бр.35 на вестник „Форум Медикус”

Излезе от печат бр.35 на вестник „Форум Медикус”

„Стига толкоз спавание, що е спала България доволни векове” – с този призив на Неофит Рилски и със съответна илюстрация изданието насочва към предстоящия Ден на народните будители – 1 ноември.

Основна тема на специализирания седмичник естествено е проектът за бюджет на НЗОК за 2020 година. Акцентира се не само върху цифрите, които многократно бяха коментирани в последната седмица. Обособена е информация за растящите разходи за лекарства с ударение върху начина на разпределението им. Цитирана е председателят на Надзорния съвет на НЗОК Ж. Начева, която се спира подробно на предвиденото по отделните направления в плащанията от НЗОК. По същата тема интерес представлява и огласената позиция на асоциацията на индустриялния капитал, откъдето за пореден път напомнят, че увеличение на бюджетите трябва да се прави „само срещу реформи” – нещо, което винаги е било трудност, отнесено към нашата здравна система. А в рубриката „Цитат от седмицата” д-р Ив. Маджаров обещава, че при преговорите за НРД от съсловието ще настояват повечето средства да се разпределят както за повишени цени на клинични пътеки, т.е. за дейност, така и за справедливо разпределение на приходите в посока възнагражденията на работещите в системата.

По същата тема в бр. 35 специализираният вестник дава думата на лекарите по физикална и рехабилитационна медицина, които в подробно писмо до институциите описват своята дейност, предимствата, които тя носи за крайния лечебен резултат, а и за общото благо. Специалистите настояват да се отдели рехабилитацията в самостоятелни клинични пътеки в някои направления, да се остойности адекватно техният труд спрямо приноса и ползите. Този тип писмо не е ново – през годините често е ставало дума за ролята на физикалната и рехабилитационната медицина, защото според проучванията „средствата, вложени за рехабилитация и разходвани по предназначение, се възвръщат между 5 и 9 пъти”.

„Академично за очното здраве” е заглавие на кореспонденция за отминалото отбелязване на Деня на очното здраве от академичния състав на БАН по повод 150-годишнината на академията. Събитието обобщава акад. П. Василева, коятоправи сериозен анализ на състоянието у нас, на необходимостта от профилактика, от повече внимание към очното здраве на децата и т.н.

В научно-пропедевтичен аспект в бр. 35 на „Форум Медикус” се открояват: статия за вид инхалационни устройства при ХОББ; коментар за ролята на интервенционалната кардиология при пациенти с много придружаващи заболявания; бележка за необходимостта да се изследва за наличие на кардиоренален синдром; отзвук от среща дискусия за рака със със заключение, че напредък е възможен чрез прилагане на иновациите, както и чрез повече доверие мажду лекар и пациент.

Как Естония осигурява повече достъпност до лекарства на своите граждани? Отговорът се съдържа в бр. 35 на „Форум Медикус” и е особено показателен. Защото продължаваме да се питаме как така Естония отиде толкова напред в електронното здравеопазване, в електронното управление?Къде сме ние не питаме, защото знаем...

Бр. 35 на „Форум Медикус” съдържа още мозайка от интересни факти за здравните дейности в Германия, памет за български лекар – ген. майор проф. Д. Киранов, участвал в Руско-яповската война от началото на ХХ век, както и още много новини, факти, информации за научни медицински събития.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   ULcY

Още от Новини