burevestnik.bg - Мобилна версия


Излезе от печат бр.6-7 на вестник „Форум Медикус“

Излезе от печат бр.6-7 на вестник „Форум Медикус“

В навечерието на 140-годишнината от Освобождението на България вестникът отдава почит чрез две исторически статии – за историята по създаването на Докторския паметник – уникален за света монумент, символ на вечно преклонение пред медиците, дали живота си за Освобождението. Интересен е и разказът за участието на великия учен В.М. Бехтерев – тогава студент по медицина, в битката за Плевен по време на Руско-турската война от 1877-1878 година.

Седмичното специализирано издание поставя акцент и върху актуалните теми,  които превърнаха здравеопазването в основна дискусионна платформа през изминалите дни. Спецификата на седмичната периодичност обаче изисква да се подчертае, че изданието маркира огромното разминаване между МЗ и НЗОК с „очакване на продължението“.

В очакване да бъде подписан НРД за 2018 г., влизащ в сила от 1 април, вестникът прави анкета и в броя оповестява позициите на двама мениджъри. Д-р Д. Костадинова – директор на МБАЛ в Силистра, подробно описва колко и къде трябва да бъде повишението по някои клинични пътеки, като аргументира тезата си, че „спешни промени са необходими, за да оцелеят областните лечебни заведения“. Д-р В. Димитров – директор на МБАЛ в Перник, определя пет фактора с пряко влияние върху работата на областните лечебни заведения и с факти доказва позицията си, че е „време да преосмислим финансовия модел“. И двете становища са изключително силни, защото не са измислено теоретични, а са „глас от практиката“ на управлението на лечебни заведения, неслучайно наричани „гръбнак“ на здравната система в трудни райони.

Тема с продължение за „Форум Медикус“ са несъвършенства на системата за осигуряване на медицински изделия – в бр. 6-7 са оповестени изводи и препоръки на Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност именно за преодоляване на корупционни рискове в тази сфера, неизменна част от лечебния процес. За съжаление става дума за практики и подходи, отдавна известни, но „оставени“ да се вихрят, най-вече в ущърб на болните.

Важна и изискваща мъдри действия /в противовес на корупционните практики/ е и темата за „Оценката на здравните технологии в Европейския съюз“ – известно е колко големи са очакванията, че ОЗТ реално ще подобри достъпа до качествени и ефективни медикаменти, на реални цени.

В аспекта на текущата здравна политика у нас са публикациите в новия брой на „Форум Медикус“: очакванията Медицинският университет във Варна да придобие права на едноличен собственик на Университетската болница „Св. Марина“ в морския град – интересен казус, който ще рефлектира и върху другите висши училища по медицина; последни решения на Министерския съвет, свързани със здравната система; декларация на болнични асоциации за поредно напомняне на искането да бъде заплатена извършената и отчетена надлимитна дейност; позиция на Българската медицинска хомеопатична организация по полемиката за мястото на хомеопатията в обучението по медицина, както и в практиката на лекарите; кореспонденции - от Пловдив за годишнина на клиниката по съдова хирургия в УБ „Св. Георги“, и от Варна за използване на виртуални технологии в обучението по хирургия на студенти и специализанти; представяне на българо-гръцки проект за сътрудничество в спешната помощ между областните болници в Кърджали и в Комотини; рецензии за монография за трихинелозата и за нов брой на сп. „Здравна политика и мениджмънт“; информация за приключило обучение на български акушерки за постигане на повече автономност при грижата за новородени.

Не на последно място в новия си брой „Форум Медикус“ огласява респект и уважение към проф. Иван Черноземски по повод на неговата 85-годишнина, определен като „доайен на българската онкология“.

 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   6K3Z

Още от Новини