Седмичното специализирано издание естествено започва с оперативната информация от последните дни, този път богати на случки, събития и напрежение в здравната система. На първа страница със заглавие „Правителството взима на абордаж общинските болници“ се коментират срещата на представители на сдружението на общинските болници с премиера, бързите обещания и очакваните последващи действия. Надеждата за прилагане на работещи решения е голяма, въпреки натрупаното недоверие, защото темата бе повод да се сетим, че „Форум Медикус“ имаше рубрика „Общинските болници – с примка на шията“ още в първите 10 години на XXI век.
В броя се цитира и изказване на д-р Ив. Кокалов, че първото спешно решение е премахване на търговския статут на общинските лечебни заведения, за да бъдат те повече и по други критерии подпомагани от общини и други организации.
„Форум Медикус“ се спира и на други актуални въпроси – все изискващи спешни действия: за психиатричната помощ у нас – като база, като практика и организация; за верификацията, която „изненада“ някои от бранша; дискусията за трансплантациите в Народното събрание и изискванията на депутатите за „тласък“ в тази сфера, и др.
Изданието отбелязва отминалия световен ден за борба с рака, като акцентира на позиция на СЗО за рака на маточната шийка и върху предстоящото изграждане на център за персонализирана медицина в Пловдив. В бр.4-5 на специализирания седмичник са отразени и отговори на министър К. Ананиев по време на парламентарен контрол за заведенията за психично здраве, за състоянието на трансфузионната медицина, за съдбата на надлимитната дейност на болниците и др.
„Форум Медикус“ се връща назад и отразява 50 години от първата органна трансплантация в България чрез коментар на проф. Христо Куманов – участник в събитието на 1 февруари 1969 г. Акценти от подготовката и изводи в исторически план изпълват коментара, има и послания за днешния ден – за екипността, за декларирането на несъгласие, за мотивацията и нужната капка ентусиазъм в тази толкова деликатна дейност, наречена от автора „лакмус за качеството на медицината“.
Безспорен акцент в бр. 4-5 на „Форум Медикус“ е малко подробен, но пък важен материал – „Мотиви на МЗ за промяна на Наредба 1 за придобиване на специалност в здравеопазването“. Редакционният екип огласява мотивите, защото те съдържат анализ на констатираните досега трудности, препятствия и неразумни решения, коментар на новите предложения, както и очакваните резултати от предлаганите промени. Според редакторите мотивите са задълбочено и сериозно разработени и оставят очакване промените в реда за придобиване на специалност да спомогнат за задържане на повече медици у нас, за ги мотивират да избират и не дотам атрактивни специалности, за постепенно преодоляване на голямата криза на българската здравна система – кадровата. Защото без подготвени специалисти и професионалисти по здравни грижи всъщност не би могъл да бъде решен никой друг проблем от изброените досега.
Глобален поглед върху здравните теми дава публикуваният в новия брой на „Форум Медикус“ коментар от сп. „Лансет“. Заглавието е „Светът е станал чуплив“, анализира се проучване за тежестта на заболяванията през 2017 г., което сочи: „Според данните тенденцията за намаляване на смъртността в света е разбита на пух и прах, не се наблюдава подобряване на здравните показатели в световен мащаб, увеличават се епидемиите и съществува драстична криза за здравни специалисти. Вместо подобряване на здравните показатели данните за 2017 г. показват тревожни факти, които рисуват света като чуплив и фрагментиран“…
Коментари по темата