burevestnik.bg - Мобилна версия


Изписването на лекарства срещу екскурзии е неетично, но не вреди на пациента

Практиката на изписване на опаковки от дадено лекарство срещу екскурзии не е етична – нито за този, който я предлага, нито за този, който я прилага. От нея обаче вреда за здравето на пациента не може да има. В това беше категоричен председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България доц. Любомир Киров.

„Това, че сменяме аспирина с аспирин дин – ние лекуваме с ацетилсалицилова киселина. Така че това по никакъв начин няма как да доведе до някаква вреда, щета върху здравето на пациента“, коментира той пред Zdrave.net.

Доц. Киров обаче отбеляза, че начинът, по който информацията за случая е придобита, също е неморален и неетичен. „Много странно е, че някакъв човек влиза в кабинета на лекаря, на който е декларирал, че има доверие да го лекува, но не влиза за да му бъде помогнато, а да играе ролята – и то от душа – на шпионин. След което се превръща в доносник“, коментира лекарят.

Той посочи още, че преценката какво е подходящо за пациента е единствено на неговия лекар. „Това какво прави лекарят, какво преценява, че трябва да бъде лечението на пациента, какви изследвания трябва да му се направят – всичката тази дейност, свързана с науката медицина, може да бъде оценявана, критикувана, контролирана единствено и само от лица, които имат същата или по-висока компетентност, т.е. от лекари. От никой друг. Всеки, който е извън професията и е пациент, всеки друг в ролята на пациент, та дори и когато лекарят се превърне в пациент, може да прави оценка на това доволен ли е от поведението на лекаря или другите медицински специалисти – т.е. дали има добро отношение, дали се усмихва, казва ли „добър ден“, „довиждане“ и т.н., може да изрази мнение дали има подобрение в състоянието в резултат на провежданото лечение, но не и да прави оценка дали това лечение е правилно или не. Защото няма съответната компетентност“, отбеляза доц. Киров, отново във връзка с оценката, че подобни практики са в ущърб на здравето на пациента.

„И това, което говоря, не са празни приказки. Във всички въпросници, които се правят за оценка на работата от ползвателите на медицинската услуга, въпросите, които залягат – това е в нормалните държави, там, където имат традиции в това отношение – са построени точно по този начин и се задават такива въпроси. Така че в случая, който коментираме, няма какво да се търси“, допълни той.

Доц. Любомир Киров посочи, че замяна на едно лекарство с друго може да бъде направена от лекаря по няколко причини – ако даден медикамент със същото активно вещество действа по-добре на пациента от друг, или пък ако за самия пациент препоръчаната терапия е скъпа. Но отбеляза: „Когато моят автомобил се развали, аз отивам при майстора, на когото имам пълно доверие, и го оставям. Той избира каква част да вземе – по-скъпа, по-евтина. Единствено в случай, когато е страшно скъпа, ме уведомява, за да видим дали ще мога да си я позволя. Това е – аз му имам на този човек доверие.“

Председателят на НСОПЛБ заяви още: „И тук искам да призова подобни хора вместо да шпионират и да доносничат, по-добре да се обърнат към останалите и да призоват например като се превърне човек в пациент, да спазва стриктно това, което му казва лекаря. Т.е. да си пие редовно хапчетата, когато трябва, да отслабне, когато му е казал да отслабне, да не пие ежедневно еди-какви си количества алкохол, да не пуши не знам си колко хиляди цигари и т.н., и т.н. Втори момент – нека всеки да започне да си плаща здравноосигурителните вноски – и към това да се призове, защото в бюджета на здравноосигурителната каса всяка година не влизат поне около 500 млн. лв. от неизрядните платци, които нарушават закона“, припомни той.

На финала доц. Любомир Киров заяви: „И ще завърша с това – който счита, че е безгрешен, нека първи да хвърли камъка, както е казано в Библията. Аз не знам да има такива хора. Имаше един, но той е бил разпнат много отдавна.“


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   ftFb

Още от Новини