burevestnik.bg - Мобилна версия


Деян Денев:

Имаме шанс да станем седалище на ЕМА

Нужни са обаче изключително сериозни усилилия на държавно ниво

Имаме шанс да станем седалище на ЕМА

България има шанс, макар и неголям, да стане седалище на Европейската агенция по лекарства ЕМА. Това мнение изрази пред Zdrave.net директорът на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM) Деян Денев.  

Според него ползите от присъствието на агенция от подобен ранг в България биха били огромни. "За да станем домакин на ЕМА обаче въпросът трябва да се постави на възможно най-високо ниво - на ниво правителство пред другите правителства и да се защити по съответния начин", отбеляза той.

„Ако България реши да постави въпроса сериозно пред другите членове на Европейския съюз и да се подготви нужната документация и защита на нея, несъмнено ние като представители на индустрията в България бихме могли само да се радваме и да подпомогнем процеса“, посочи Денев. Той обаче подчерта, че домакинството на една такава агенция изисква изключително сериозна инфраструктура от различно естество. „Ако България реши да се заеме с това, се изискват изключително сериозни усилилия на държавно ниво и ангажимента на почти всички институции в здравната сфера. Дали имаме шанс зависи от мотивацията, но и от ангажирането на ресурс. Ако държавата е склонна мотивирано да подходи към този въпрос и ангажира сериозен ресурс в тази насока, шанс има. Този шанс не е голям, но го има“, допълни той.

Според Денев не трябва да се подценява факта, че за подобни решения значение оказват и фактори на геополитическо ниво.

Що се касае до идеята за общо кандидатстване с Румъния, Денев посочи, че синхронизирането на отделните институции в рамките на една държава е достатъчно голямо предизвикателство пред това да бъдат координирани тези в отделни страни. „Сложността на процеса става толкова голяма, че шансовете за успех граничат с нула“, заяви той по отношение на общата кандидатура с Румъния, лансирана от служебния премиер Огнян Герджиков.  

В тази връзка Денев коментира и идеята за общ пазар на лекарства с Румъния, споразумение за което беше подписано при управлението на Петър Москов начело на МЗ. „Тук става въпрос по-скоро за общи усилия на няколко държави да осигурят по-добър достъп на пациентите си до лекарствена терапия предвид ограничените финансови възможности, с които те разполагат“, обясни той, като допълни, че в момента на ниво ЕС има няколко подобни проекта между различни групи страни, които са все още на подготвителен етап. „В момента много държави в Европа се опитват да го направят, но процесът е изключително сложен, изисква време и включва ангажирането на индустрията. Предстои да видим дали България ще се включи в някоя от тези инициативи“, допълни той. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   1Axb

User Avatar UK doctor 17.05.2017 16:43:39

Хайде стига с тези празни приказки. България дори не кандидатства за седалище, а срокът за това изтече.

Още от Новини