burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Даниела Дартикова:

Инвестициите за детска болница могат да бъдат осигурени от приходните институции

Инвестициите за детска болница могат да бъдат осигурени от приходните институции

Превръщането на бившата Правителствена болница в многопрофилно лечебно заведение, осигуряващо комплексно лечение на деца, ще изисква модернизация и разширяване на съществуващата база, каза д-р Даниела Дариткова, председател на парламентарната  Комисия по здравеопазване пред БНР вчера.

„Инвестициите ще могат да бъдат осигурени в рамките на добрата работа на приходните институции и добрите приходи в бюджета. Тогава, когато трябва да се окаже комплексна грижа на дете със сериозен здравословен проблем, е необходимо в една болница то да може да получи помощ от всички субспециалности в областта на педиатрията“, каза д-р Дариткова.

По думите й събирането на най-добрите педиатри на едно място, ще даде тласък на педиатричната наука и ще бъдат привлечени млади лекари към специалността.

В България има недостиг на педиатри, на детски уролози и неонатолози и създаването на специализирана детска болница ще създаде условия за по-голям интерес към специалностите в детското здравеопазване, категоричен е и д-р Асен Меджидиев, началник на отделението по УНГ в Пирогов и председател на СК на БЛС.

„Хубавото на тази идея е, че ще бъдат концентрирани всички специалности, поне така се анонсира в момента от министерството - в областта на детските болести и ще се избегне и транспортирането между отделните болници, което в момента се случва масово. Няма да може да бъде избегнато на 100%, защото пак ще има едни клиники, които са с традиции, водещи в определени структури, които пак ще се ползват, както и във всички останали специалности. Но самата концентрация на едно място на повечето специалности от детските болести е най-доброто, което може да се направи за детското здравеопазване освен профилактирането“, каза той.

Профилактирането и превенцията, както и намаляването на хоспитализациите са най-важните проблеми, смята д-р Меджидиев.

Той е категоричен, че имаме детско здравеопазване. „И в провинцията колегите се справят много добре. Проблемът е липсата на специализирани кадри и на това трябва да обърнем внимание за бъдещето. На обучаването на кадри, на специализациите, на подобряване на квалификацията и най-важното – на създаването на условията. Една такава високотехнологична болница се надявам, че ще създаде такива условия“, каза д-р Меджидиев.

Той подчерта, че един млад лекар, за да остане в България, трябва да има условия за работа и в квалификацията, тъй като проблемът не е само в заплащането.  „Трябва да има кой да ги обучава тези хора, да могат да постигнат доброто ниво на квалификация“, каза д-р Меджидиев.

Следващата сряда на министъра на здравеопазването ще бъде представено идейното предложение за структурата на болницата. Това заяви Пенка Георгиева от Инициативния комитет за създаване на детска болница.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   uWsb

User Avatar Гост 23.11.2018 16:17:58

Ще си внесем. От Индия и Пакистан. Хем са по кадърни (Сащ и Канада)хем се държат с хората човешки

User Avatar Гост 23.11.2018 14:15:21

Стройте си ,да живеят строителните фирми на ГЕРБ и потока пари за тях.7 За тези болници реално нямате лекари, ама стройте си. Има кой да ви е благодарен от партийната строителна мафия. Като завърши асфалтирането и преасфалтирането -ето я новата ниша как да осигурим леб за близките до властта. А иначе ше привлечете бабаб си . Млад лекар тепърва специализиращ в Германия педиатрия получава 5600 €

Още от Новини