burevestnik.bg - Мобилна версия


Инвитро клиники не издават документи и провеждат излишни процедури, твърдят от пациентска организация

Инвитро клиники не издават документи и провеждат излишни процедури, твърдят от пациентска организация

Има редица практики на инвитро центровете, които оставят у пациентите впечатлението, че клиниките понякога работят непрозрачно и некоректно, без да прилагат интегриран подход и без необходимата ендокринологична експертиза. Това показва проучване на пациентската удовлетвореност сред пациентите на инвитро клиниките, проведено от сдружение „Диабет, предиабет и метаболитен синдром”, съобщават от организацията.

Проучването е продължило 10 месеца, а един от главните проблеми, очертани от него е, че голяма част от пациентите с ендокринни заболявания се подлагат на процедури по асистирана репродукция, без да бъде обърнато специално внимание на основното им заболяване.

„Между 4000 – 10 000 лв. струват инвитро процедурите на пациенти, които не са финансирани от държавни и общински фондове. При по-голямата част от тези пациенти не са извършени ключови изследвания и последващи терапии, без които процедурите са напълно излишни, защото опитите са обречени от самото начало. Често пациентки са убеждавани, че не могат да забременеят и е наложителна инвитро процедура, а това се оказва невярно“, информират от организацията.

Пример за такива излишни терапии е жена от Сливен с „тубарен фактор“, на която са били направени 6 неуспешни инвитро процедури, а след това тя забременява ин виво. Забременяването се е случило след самоинициран преглед при ендокринолог и приложена терапия за стабилизиране на стойностите на ТСХ на щитовидната жлеза.

Голяма част от жените, подлагащи се на инсеминации и инвитро процедури, са с предиабет, диабет, метаболитен синдром, заболявания на щитовидната жлеза, болести на хипофизата, синдром на поликистозни яйчници, инсулинова резистентност и други. „Ако тези жени бъдат подложени на адекватна терапия, това ще гарантира по-висока успеваемост на техниките за асистирана репродукция, а също така и по-лесното и безопасно протичане на една евентуална бременност и раждане на здраво дете“, категорични са от сдружението.

Друг проблем, проявил се при проучването е, че повечето инвитро центрове в България не издават амбулаторни листове от проведените гинекологични прегледи, както и разпечатки от извършените ехографии, а в епикризите редовно не се вписват всички манипулации по дни и използваните медикаменти.  Липсата на медицински документи отнема възможността на пациентите да получат второ или трето мнение и по този начин се нарушават пациентските им права. В редица случаи това са пациенти, които се самофинансират и реално заплащат извършените прегледи и услуги, но не получават нужния за това документ, посочват от пациентската организация.

Резултатите от проучването и становище по проблемите са внесени в Министерството на здравеопазването, НЗОК и са предоставени на Национална пациентска организация.

На базата на проведеното проучване от сдружение „Диабет, предиабет и метаболитен синдром” настояват за по-добра проследяемост на процедурите, по-добра информираност и интегриран подход при лечение – гинеколозите в инвитро клиниките да работят заедно с ендокринолози, кардиолози и други специалисти.

Всички инвитро клиники да издават амбулаторен лист и разпечатка от ехографията, придружени с разчитане от специалист за деня от цикъла, подпис и печат на специалиста по репродуктивна медицина, да бъде създадена клинична пътека „Репродуктивна ендокринология“, а клиниките ежегодно да обявяват статистика за своята успеваемост в два раздела - собствени яйцеклетки и донорски, в които да бъде отбелязана поредност на опита при успех, настояват още от организацията.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   4gxN

User Avatar Futurehealth 09.10.2018 22:45:05

Да ги задължат да издават!

User Avatar Гост 13.07.2017 17:53:45

Прехваления Стаменов, в името на парите на Домусчиеви прави имплантации точно преди цикъл и после вдига рамене и иска отново пари

Още от Новини