burevestnik.bg - Мобилна версия


Инвитро клиниките вече могат да отчитат успехите на новопривлечени екипи при кандидатстване за договор с ЦАР

Инвитро клиниките вече могат да отчитат успехите на новопривлечени екипи при кандидатстване за договор с ЦАР

Лечебни заведения, кандидатстващи за работа с Центъра за асистирана репродукция (ЦАР), вече могат при кандидатстването си да отчитат успехите на екип, работил до дадения момент в друго лечебно заведение, но привлечен на работа в новото.

Тази разпоредба е в сила от вчера, когато измененията в Правилника за дейността на ЦАР, публикувани за обществено обсъждане в началото на юни, бяха обнародвани в „Държавен вестник“.

От началото на годината за лечебните заведения, работещи с Центъра, влязоха в сила нови правила, според които за да получават средства от ЦАР, клиниките трябва да отговарят на определени изисквания за минимално постигната успеваемост в осъществяването на дейностите по асистирана репродукция.

„Новата редакция на Правилника в горната насока обаче влезе в противоречие със съществуващата практика изградени медицински екипи в лечебни заведения, осъществяващи дейности по асистирана репродукция, или по-голямата част от тези екипи, да ги напускат и да реализират своя потенциал в други лечебни заведения, които също отговарят на изискванията, но до този момент не са осъществявали тази дейност и следователно влизат в хипотезата на нови лечебни заведения по асистирана репродукция. По този  начин се губи потенциалът на вече утвърдени екипи от специалисти и съгласно нормативния регламент трябва да минат години или достатъчно дълго време, през което да се извърши необходимият минимален брой процедури по асистирана репродукция, с които отново да се докаже умението на същите специалисти, които вече са доказали своите възможности“, посочиха от Здравното ведомство в мотивите си за тези промени.

Затова и МЗ предлага промяната, според която лечебното заведение да кандидатства за финансиране от ЦАР с успехите на новопривлечения от друго лечебно заведение екип.

„В същото време, за да се предотврати възможността за превратно тълкуване и прилагане на тази правна възможност, с предложените промени в Правилника се предвижда резултатите, постигнати от медицинските екипи, да се отчитат само от лечебното заведение, в което те работят към момента на кандидатстване за договор с Центъра за финансиране на дейността по асистирана репродукция, но не и от лечебното заведение, в което тези екипи са работили преди това“, отбелязаха още от ведомството.

С промените се регламентира и тридневен срок за разглеждане на заявления за запазване на фертилните възможности на онкоболни жени, като в разпоредбата се указва, че за целта могат да се провеждат и неприсъствени заседания.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   b%LA

Още от Новини