burevestnik.bg - Мобилна версия


За това настояват от "Диабет, предиабет и метаболитен синдром”

Инвитро клиниките да се отчитат ежегодно за успехите си

Не сме врагове на „Зачатие", категорични от организацията

Инвитро клиниките да се отчитат ежегодно за успехите си

Инвитро клиниките ежегодно да обявяват статистика за своята успеваемост. Това е едно от исканията на сдружение „Диабет, предиабет и метаболитен синдром”, отправени в декларация дни след тяхната пресконференция, на която те алармираха за нередности, свързани с инвитро процедурите и поискаха оставката на директора на Център за асистирана репродукция (ЦАР) д-р Мария Георгиева. Припомняме, часове след нея последва контрапозиция на сдружение „Зачатие“, които се разграничиха от тези твърдения и защитиха дейността на ЦАР.

В декларацията си от „Диабет, предиабет и метаболитен синдром“ посочват, че искат да внесат яснота сред обществото по темата и настояват за осигуряване на достъп на етични консултанти, пациентски помощници, психолози и пациентски застъпници до клиниките за ин-витро процедури. От там искат и гарантиран достъп на пациентите, нуждаещи се от ин-витро процедури, до медицинската документация, свързана с тяхното лечение и анамнеза, независимо дали пациентът е бил в болнично или в извънболнично заведение. „Значението на документите е с оглед създаване на сигурност в пациентите, че им е оказана медицинска помощ в обем и качество, определени в НРД и сключения индивидуален договор“, категорични са от сдружението. От там настояват и амбулаторен лист да се издава след всеки преглед, а не след "серия от посещения", както и като цяло за по-добрата проследяемост на процедурите и по-добра информираност на пациентите. 

Според тях редица ин витро центрове в България не издават амбулаторни листове с детайлно описание на манипулациите и процедурите, свързани с ин-витро процедурите. Това касае например гинекологични прегледи, разпечатки от извършените ехографиите, манипулации като брой антрални фоликули, разположение, размери на яйчниците, размер на матката и лигавицата на матката. Липсата на медицински документи или непълните такива затруднява лечението на пациентите, ако те преминат в друга болница или клиника, подчертават от „Диабет, предиабет и метаболитен синдром”.

Комисиите за здравни технологии да допуснат пациенти на ин-витро клиниките при разискване на въпроси, свързани с ин-витро манипулации е друго искане на сдружението, като от там поясняват, че при определеното на пациентите, които да участват в тези комисии трябва се вземе мнението и на недоволните такива.  От там настояват и да се гарантира, че неудовлетворените пациенти на ин-витро клиниките могат да подават сигнали за нередности в платформата Здравен.отзив, без да се страхуват, че информацията ще бъде използвана срещу тях и това ще доведе до невъзможност да се лекуват в България или до други негативи.

В заключение от сдружението апелират пациентските организации да бъдат разглеждани равностойно, за да имат право да защитават пациентите, които са се обърнали към тях. „Ние не сме врагове на нашите заинтересовани страни „Зачатие“, „Искам бебе“, „Майки за донорство“ и НПО“, посочват от там, като призоват още да се сложи край на "истерията и кампанията" срещу сдужението. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   nSf1

User Avatar Гост 20.07.2017 21:10:20

Тия от "Искам бебе" първо да кажат колко пари получават от Стаменов за да крякат...

User Avatar Гост 20.07.2017 21:07:01

Хе-хе! Ин витро центровете отчитат като "успех" и извънматочната бременност!

Още от Новини