„Има неправомерно отпускане на инвалидните пенсии. Самата система позволява злоупотреби. Нееднократно сме се обявявали за промени в трудовата експертиза, както и в начина на изчисление и отпускане на инвалидните пенсии“, каза пред БНР Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България в коментар на управленската програма на ГЕРБ и Обединени патриоти. В нея е записано, че системата за експертизата на работоспособността ще бъде подсилена чрез прехвърлянето й в НОИ като инструмент за засилване на контрола върху неправомерното ползване на права от пенсионната система.
По думите на Иванов, ако се преразгледат отпуснатите инвалидните пенсии, голяма част от тях ще отпаднат и съответно ще има икономия в тази част от бюджета на НОИ. „Тя може да бъде насочена към увеличаване на пенсиите за стаж и прослужено време. Проблемът с пенсиите може да се реши и с оставане на работещите по-дълго на пазара на труда, имайки предвид увеличаването на продължителността на живота. Едно повишаване на пенсионната възраст би увеличило размера на пенсиите на бъдещите пенсионери“, каза още той.
„Няма фалшиви инвалиди, тъй като експертизата за оценка на трудоспособността е направена така, че всяко заболяване, всяка диагноза води до намаляване на трудоспособността с определен процент и никъде не се отчита индивидуалния фактор“, каза Капка Панайотова, директор на Центъра за независим живот.
Тя допълни, че безспорно броят на инвалидните пенсии расте, но самата система предполага това да се случва. „Хората боледуват, когато остаряват и това води до ръст на хората с ТЕЛК-решения. Трябва изобщо да се махне ТЕЛК, защото решенията им лепят едни етикети и нищо друго не дават. Злоупотребата идва от там, че ТЕЛК като документ е най-универсалният документ в държавата, той у ключ към всички други публични системи в страната, направено е така, че да се злоупотребява с него“, категорично заяви Панайотова.
Коментари по темата