За пълна забрана на тютюневите и свързаните с тях изделия се обявиха от гражданската Коалиция за живот без тютюнев дим и от българския офис на СЗО. Това включва както конвенционалните и нагреваеми цигари, пури и пурети, така и електронните цигари и наргилетата.
Настояването е в Закона за здравето да бъди забранени шатрите за пушене пред заведения, както и рекламата на цигари, тютюневите изделия и свързаните с тях продукти. Това стана ясно на пресконференция днес, посветена на резултатите от междуинституционална кръгла маса под надслов “По-добри закони - за по-добро здраве”, въз основа на които се очаква внасянето на законодателни предложения от Министерство на здравеопазването.
„Когато нещо не ти е напълно ясно, по-добре го забрани. Това е основен принцип на превенцията. Засега не е ясно какви са ефектите от нагреваемите тютюневи изделия. Няма никакви доказателства за безвредност, както и неоспорими ползи за здравето. Няма яснота, а индустрията е доста по-активна. В крайна сметка половин чаша отрова е отрова. При емисиите на тези вещества има канцерогенни вещества, независимо, че са в по-малко количество“, каза Снежана Поповска, главен експерт в Дирекция „Промоция и профилактика на болестите и зависимостите“ към МЗ.
По думите й държавата може да влияе само чрез акциза, който трябва да се увеличи не с няколко стотинки, а с лев. „Колко по-скъп е продуктът, толкова повече пада потреблението“, каза Поповска.
Експертът от СЗО доц. Михаил Околийски заяви, че пушачите трябва да изберат дали да пушат конвенционални цигари или електронни. „Изключително вредно е да се смесват“, каза той.
На пресконференцията беше обявено още, че 1 милион българи, половината от пушещите 2,2 милиона, се очаква да умрат преждевременно поради заболявания, свързани с употребата на тютюневи изделия. Тютюнопушенето е вторият рисков фактор след затлъстяването за разиване на онкологично заболяване.
Коментари по темата
А може ли да дишаме?!!