Кралският Каролински медицинско-хирургичен институт в Стокхолм, Швеция, присъди Нобеловата награда за медицина на Йошинори Осуми за неговото откритие на механизмите на автофагия, съобщи официалният сайт на Нобеловите награди.
Автофагията е позната от 1960 г., когато учените за първи път забелязват, че клетките могат да се „самоизяждат“. Приносът на Осуми е в открития от него през 1990 г. процес за разграждане и рециклиране на клетъчни компоненти. Те са довели до нова парадигма в разбирането за това как клетката рециклира съдържанието си.
„Неговите открития отварят пътя към разбирането на основното значение на автофагията в много физиологични процеси, като например в адаптацията на глада или като отговор на инфекция. Мутациите на гените на автофагията могат да причинят заболявания, а процесът участва при различни болести, включително рак и неврологични заболявания“, мотивират наградата от Нобеловия комитет.
След инфекция, автофагията може да елиминира нахлуването на вътреклетъчни бактерии и вируси. Автофагията допринася за развитието на ембриона и клетъчната диференциация. Клетките също използват автофагия, за да елиминират увредените протеини и органели, като механизъм за контрол на качеството, което е от решаващо значение за противодействие на негативните последици от застаряването на населението.
Йошинори Осуми е роден през 1945 г. във Фукуока, Япония. Дипломира се в Токийския университет през 1974 г., а след това прекарва три години в Университета „Рокфелер“ в Ню Йорк. Връща се в Токийския университет, където през 1988 г. създава своя изследователска група. През 2009 г. става професор към Токийския университет.
Коментари по темата