burevestnik.bg - Мобилна версия


КАБ настоява за архитектурен конкурс за Национална детска болница

КАБ настоява за архитектурен конкурс за Национална детска болница

Камарата на архитектите в България (КАБ) настоява да бъде проведен открит архитектурен конкурс за изработване на идеен проект на бъдещата Национална детска многопрофилна болница. Това става ясно от позицията на организацията, изпратена до министъра на здравеопазването Стойчо Кацаров на 17 юли.

Целта е да има по-голяма конкуренция на проектантски идеи, въз основа на които да бъде избрано най-оптималното решение. Според камарата конкурсът ще осигури по-широка публичност и прозрачност още в първоначалния етап на процеса.

„Построяването на детска болница по съвременните стандарти трябва да се предхожда от задълбочено прединвестиционно проучване, на базата на което да бъде създадено подробно задание за проектиране. Заданието следва да бъде изготвено от експерти, притежаващи нужните знания и опит в планирането на здравни заведения от подобен тип и мащаб. В него да бъдат разписани конкретните изисквания и параметри на сградата, определени на базата на актуална информация и анализ на детската заболеваемост в България. Целта е по този начин да бъде изчислен необходимият капацитет на легловата база, както и да бъдат прецизирани типовете отделения, операционни, лаборатории, кабинети и други. Подобен подход е обичайна практика при планирането на детски болници по света.

След успешното преминаване на тези етапи и изясняване на всички жизненоважни параметри на проекта, ще може да се определи реалната стойност на болницата и да се обяви нова обществена поръчка за изграждането й“, се казва в позицията.

Според КАБ предметът, обемът и условията на сключения в момента договор за инженеринг на Националната детска болница касаят само реконструкция на незавършения строеж, която не може да се реализира поради законови ограничения. „Затова е недопустимо в рамките на същата обществена поръчка да се премахне съществуващия строеж и да се пристъпи към изцяло ново строителство. Новият предмет и обем на договора изискват провеждане на нова процедура за обществена поръчка съгласно действащите разпоредби на ЗОП“, категорични са от професионалната организация.

„Бихме искали да обърнем внимание, че провеждането на инженеринг би било подходящо при наличие на предварително одобрен от възложителя инвестиционен проект, тъй като тогава участниците в процеса имат яснота за обема, сложността, количеството и стойността на строително-монтажните работи, които трябва да се извършат. Едва тогава цената на бъдещата сграда добива конкретни измерения и публичният ресурс, който трябва да се осигури, е прозрачно определен. Към момента на откриване на поръчката за инженеринг на Националната детска болница обаче не само нямаше одобрен инвестиционен проект и количествено – стойностни сметки за обекта, но нямаше концепция, задание и техническа спецификация за проектиране, такива каквито изисква законът и европейската практика при изпълнение на подобни здравни заведения. Не беше осигурена конкурентна среда, която да провокира най-добрите проектантски решения чрез конкурс за проект. Стои въпросът как така, без да са създадени и одобрени тези основополагащи за изграждането на болницата документи, „на сляпо“, се определя цена за изпълнение и държавата се задължава да похарчи огромни финансови средства? Как така цената от приблизително 94 млн. лв. на договора за инженеринг, остава една и съща както при заложената в него реконструкция на стария строеж, така и при оповестените впоследствие идеи да се изгради изцяло нов строеж с различна конфигурация и много по-малка застроена площ?“, пише още в позицията на КАБ.

От Камарата на архитектите заявяват, че са отворени за професионален диалог по темата и предлагат да съдействат с експертиза в процеса по създаване на модерна Национална детска болница.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   cU@4

Още от Новини