burevestnik.bg - Мобилна версия


КЗК отказа да спре е-търга за лекарства до произнасяне по жалбата на „Софарма Трейдинг“

КЗК отказа да спре е-търга за лекарства до произнасяне по жалбата на „Софарма Трейдинг“

Комисията за защита на конкуренцията оставя без уважение искането на „Софарма Трейдинг“ за налагане на временна мярка „спиране на процедурата“ за е-търга за онкологични медикаменти.

Определението на КЗК е от 7-ми декември и бе публикувано на страницата на Комисията днес.

Припомняме, към момента търгът е спрян от здравното министерство до произнасяне на КЗК по жалбата на „Софарма Трейдинг“, която бе внесена в Комисията на 10-ти ноември. Жалбата на фармакомпанията е срещу промяната в обществената поръчка (ведомството реши тя да бъде само за онкологични медикаменти, а не за всички лекарства в болничната помощ, б. а.), срещу сроковете в нея, срещу изискваните документи, срещу прогнозната й стойност и редица други несъответствия.

Според КЗК искането за временна мярка „спиране на процедурата“ обаче е неоснователно. Въпреки факта, че самото МЗ спря търга точно преди месец, основният аргумент на Комисията е, че „от спирането на процедурата ще настъпят значително по-големи вреди за засегнатите страни - възложител и обществото като цяло, които превишават ползата от нейното налагане“.

„При преценка на възможните последици от налагането на временната мярка, КЗК счита, че спирането на процедурата би оказало негативно въздействие, както върху възложителя, така и върху обществото. Този извод следва от специфичния предмет на обществената поръчка, който е свързан със сключването на рамкови споразумения от централния орган за покупки в сектор „Здравеопазване”, чрез Електронната система за закупуване на лекарствени продукти за нуждите на лечебните заведения в Република България. Наличието на възможност за доставка на включените в настоящата процедура лекарствени продукти е от важно обществено значение за населението на страната, доколкото посредством нея ще се осигури нормалното функциониране на включените в поръчката 145 лечебни заведения - възложители. Евентуална невъзможност за доставка на лекарствени продукти, причинена в резултат на вече забавеното провеждане на процедурата и закъсняло сключване на рамкови споразумения, би довела до сериозни негативни последици за здравословното състояние на населението, ползващо услугите на лечебните заведения – възложители“, смятат от КЗК.

От там посочват още, че една страна в процедурата са включени едни от най-големите лечебни заведения в страната, а от друга – останалите обхващат значителна част от населението, като интересът на техните пациенти следва винаги да има приоритет пред този на жалбоподателя. „В този смисъл, възможността за навременна доставка на лекарствени продукти е от важно значение за осъществяването на дейността на въпросните лечебни заведения. КЗК приема, че в конкретния случай спирането на процедурата ще рефлектира негативно върху интересите на обществото, доколкото забавянето на процедурата ще доведе до отлагане във времето сключването на рамкови споразумения за включените в предмета на поръчката лекарствени продукти. С оглед на това, налагането на временна мярка ще доведе до увреждане на обществения интерес като цяло и до настъпването на неблагоприятни последици за възложителя и обществото“, се казва още в мотивите на Комисията.

От там отбелязват още, че произнасянето по искането за налагане на временната мярка не обвързва КЗК при решаване на спора по същество и не засяга останалите искания

на жалбоподателя.

Определението на Комисията подлежи на обжалване пред тричленен състав на Върховния административен съд в 3-дневен срок от съобщаването му на страните.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   PZN$

Още от Новини