Комисията за защита на конкуренцията отмени като незаконосъобразно решение на Управителя на „КОЦ Пловдив” ЕООД за откриване на процедура по възлагане на обществена поръчка по реда на ЗОП с предмет: „Комплексна доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация на оборудване за централизирано асептично приготвяне на дневни дози цитостатици и други скъпоструващи медикаменти”, съобщават от Комисията.
КЗК установи съществени нарушения в условията на документацията при откриване на процедурата, в резултат на които решението на възложителя следва да бъде отменено като незаконосъобразно, смятат от регулаторния орган.
На първо място, възложителят незаконосъобразно е заложил като изискване участниците да представят сертификат за управление на качеството по стандарт ISO 9001 на името на производителите на оферираната апаратура. Цитираното нарушение е съществено и като такова, се явява самостоятелно основание за отмяна на оспорваното решение за откриване на процедурата, отбелязват от КЗК.
Също така, в нарушение на ЗОП, възложителят е предвидил участниците в процедурата да представят и допълнителни документи (сертификати за преминат курс на обучение при производителя), които да доказват образованието, професионалната квалификация и професионалния опит на ангажираните от него лица.
Освен това, никъде в обявлението и тръжната документация възложителят не е посочил условията и сроковете за задържане или освобождаване на гаранцията за изпълнение, с което, освен че не е спазил законовите разпоредби на чл. 63, ал. 1 от ЗОП (отм.), също така необосновано е ограничил потенциалните участници в обществената поръчка, посочват още в становището си от там.
Основателно е твърдението в жалбата, че е заложено условие в документацията, според което възложителят, съобразно наличните финансови средства и по целесъобразност, може да възложи изпълнение на поръчката на етапи и /или частично, като същевременно в образеца на проектодоговор, част от документацията, не фигурира такава клауза/условие.
КЗК намира за основателно и твърдението на жалбоподателя „Техномедикъл“ ЕООД, че изискването за представяне в оригинал на оторизационни писма или с нотариално заверено копие на оригинала е ограничително, доколкото създава необосновани административни затруднения за потенциалните участници в процедурата.
Коментари по темата