burevestnik.bg - Мобилна версия


Как работи здравната ни система за чужденци разясниха от НЗОК пред Консулската асоциация

Как работи здравната ни система за чужденци разясниха от НЗОК пред Консулската асоциация

Видовете здравни осигуровки за чужди граждани и прилагането им в България, условията за оказване на спешна медицинска помощ на чужди граждани при краткосрочен престой в България, приликите и разликите между държавни и частни болници и медицинските практики в България, правото на информиран избор – това представи НЗОК пред Асоциацията на консулите в България на среща, проведена в посолството на Румъния у нас, съобщават от Касата.

Срещата е проведена по покана на Асоциацията на консулите в България и в нея са взели участие както представители на НЗОК, така и на Министерството на здравеопазването.

От НЗОК са представили също така информация при какви обстоятелства гражданите на ЕС, желаещи да се регистрират в НЗОК като самоосигуряващи се лица, са задължени да плащат здравни вноски, как се определя размерът на вноските и др.

„По време на дискусията бяха  изяснени редица въпроси, свързани със заплащане на значителни суми от страна на чужденците в качеството им на пациенти, мерки срещу подобни практики, възможностите за обжалване при неправомерно изискани суми на чуждестранни туристи за медицинска помощ по време на престоя им в България, възможностите на Националната здравноинформационна система, доплащането, правата, които предоставя Европейската здравноосигурителна карта, европейските формулярите и други“, информират още от НЗОК.

Форумът бе открит от Нейно Превъзходителство посланичката на Румъния у нас г-жа Предеску, а присъстващите оцениха много високо предоставената от експертите информация като изключително важна, полезна и навременна в светлината на предстоящия летен туристически сезон, допълват от фонда.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Mzuk

Още от Новини