burevestnik.bg - Мобилна версия


Кардиолози: Доверието е 50% от лечението

Пацинтът с инфаркт, отказал лечение в УМБАЛ "Св. Анна", се съгласил за стент на четвъртия час

Кардиолози: Доверието е 50% от лечението

За нов случай на пациент с огромна аневризма на аортата, на когото е трябвало да бъде поставена специална ендопротеза - стент графт и който е заявил, че не желае да му бъде поставян стент, съобщи проф. Иво Петров, началник на Клиниката по кардиология и ангиология към „Аджибадем Сити Клиник” пред bTV вчера. „Това, което му беше имплантирано е много повече от стент. Излишното създаване на негативно отношение към стентовете като импланти и като начини на лечение, води именно до такива случаи, в които може да бъде застрашен човешкия живот“, каза проф. Петров.

„В последните месеци се тръгна по линията на създаване на несъществуващи конфликти между педиатри и родители, между медицински сестри и лекари, между кардиолози и пациенти. Тази линия не е в услуга на никого – всички са на загуба. Ние сме „за“ да бъдат наказвани нарушенията и недобрите практики, но сме твърдо „против“ да бъдат обвинявани лекари без доказателства и това да се популяризира“, каза още проф. Петров.

„Ако пациентът не вярва на лекаря, който го лекува, губи огромна част от възможността да бъде лекуван изобщо“, каза доц. Васил Велчев, завеждащ Сектор електрокардиостимулация в УМБАЛ "Света Анна" и председател на Българското дружество по инвазивна кардиология. Той беше категоричен, че доверието е 50% от лечението.

Той коментира случая с 40-годишния пациент с инфаркт, който отказа лечение, заради медийни публикации. „Този млад човек, който се оказа с тежко увредени съдове, очевидно беше слушал полемиката в последния месец. Докаран от Бърза помощ, той отказа да подпише информирано съгласие за извършване на подобна процедура, защото знаел, че се злоупотребява със стентовете. В нашата практика това не се случва често и обикновено успяваме да убедим пациента“, каза още доц. Вълчев.

Той добави, че тази процедура е много важна за възстановяване на съда като проходимост, което подобрява циркулацията на сърдечния мускул и ако не се направи, болката е постоянна. „На няколко минути към пациента подхождаше медицински специалист, който да го пита дали не си е променил мнението. В крайна сметка, той го направи заради непоносимата болка, но чак на четвъртия час. Тогава му направихме коронарография и историята донякъде е с хепиенд“, допълни доц. Вълчев.

След като е станала ясна степента на увреда и след като е била възстановена проходимостта на съдовете, на пациента е била препоръчана сърдечна операция, която той категорично отказал. “Той заяви, че ще търси второ мнение, щял да ходи в чужбина, но това вече не е толкова голям проблем, защото острия период е минал. Ако не вземе обаче мерки, следващия път може да е фатален“, уточни кардиологът. 

"Смъртността при миокарден инфаркт е 25%, ако не се предприемат правилните мерки. Освен това времето е миокард -  колкото по-бързо се възстанови циркулацията на виновния съд, толкова повече миокард се спасява, което води до намаляване на риска от смърт и се намалява процентът на инвалидизация”, каза и проф. Иво Петров.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   h9YD

Още по темата