burevestnik.bg - Мобилна версия


Карциномът на устната кухина обхваща между 3 и 8% от всички злокачествени образувания

Ранната диагностика е решаваща, казва д-р Николай Николов – асистент в катедра „Пародонтология и заболявания на оралната лигавица“ на МУ-Пловдив

Карциномът на устната кухина обхваща между 3 и 8% от всички злокачествени образувания

90 на сто от случаите на рак на устната кухина са лечими. Това е изводът, който прави в резултат на 4-годишно представително изследване д-р Николай Николов – докторант в катедрата по пародонтология на Факултета по дентална медицина на МУ-Пловдив, съобщиха от учебното заведение. Дисертационният му труд за ранна диагностика на предраковите заболявания включва проучване на 1612 пациенти, които са консултирани и са получили стоматологични грижи в отделението по Орална патология. При  232 (14,39%) от тях е открит карцином.

Установено е, че карциномът на устната кухина обхваща между 3 и 8% от всички злокачествени образувания. В света годишно заболяват над 6 милиона души и умират над 4.5 милиона. С всяка изминала година броят им постоянно нараства, което кара пародонтолога да посвети научния си интерес на проучването на тази сериозна патология и възможностите за ранното й диагностициране.

„В по-късните стадии на развитие на заболяването настъпват и нарушения в храненето, в говора и естетичния вид. Оралният карцином може да се развие във всяка част на устната кухина, като например в дисталния край на езика и на пода на устната кухина. Това възпрепятства диагностиката в ранен етап при обикновен преглед”, обяснява д-р Николов.

Счита се, че оралният карцином е лечим в 90% от случаите, ако е открит в ранен стадии на развитие, но за съжаление при около 80% от пациентите се откриват в късен етап. Половината от тези пациенти преживяват средно пет години, обяснява д-р Николов. Според него съвременните методи за ранна диагностика позволяват заболяването да се установи навреме и да се предприеме адекватно лечение.

Сред най-често срещаните проблеми са прекомерната употреба на цигари и алкохол, продължителното носене на протези, лошата хигиена. По-голям риск крият пациентите над 65 години.

„Разработили сме редица допълнителни диагностични техники с цел да се подобри ефективността на прегледите на оралната лигавица, както и алгоритми за лечение на пациенти в различна степен на риск”, обяснява парадонтологът.

Амбицията на младият дентален лекар не спира дотук. На 24 март ще отвори врати ръководеният от него дентален център, който е първата у нас стоматологична клиника със затворен цикъл. Лазер за безболезнено лечение на парадонтални заболявания, модерен предоперационен и операционен блок, оборудван с най-съвременна апаратура за зъболечение, центрофуга за добиване на растежни фактори са част от нововъведенията. В модерната рентгенова лаборатория ще има 3D компютърен томограф, който позволява скенер на горна и долна челюст за безупречна диагностика. Трите стоматологични кабинета на денталния център също са оборудвани с висок клас техника.

В „Диамант дент” ще работи и уникална зъботехническа лаборатория. Специален софтуер ще генерира файлове, които ще се обработват от машини и в рамките на два часа ще фрезова или принтира готовата конструкция.

Всеки пациент на клиниката ще може чрез своя смартфон да провери в реално време как върви неговият лечебен процес чрез парола за достъп до личния му картон.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   k8tq

Още от Новини