burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Галинка Павлова:

Касата пренасочва пациентопотоци към определени по неясни правила структури

Проблемите с остойностяването на клиничните пътеки, огромните разлики в заплащането сред лекарите и липсата на яснота как се определят цените, посочи като главни в българското здравеопазване зам.-председателят на БЛС д-р Галинка Павлова по време на състояла се днес кръгла маса в Народното събрание за здравните реформи.

„Лечебните заведения са търговски дружества без право да развиват и други дейности, близки до основната не за собствено ползване. Проблем е не начисляването на ДДС и закупуването на всички консумативи, медикаменти, апаратура с добавена стойност, а регулативните стандарти в болничната помощ и болничните лимити, което пречи и ограничава дейността на търговските дружества. Проблем е формирането на приходи за лечебни заведения само според количеството, а не според качеството на медицинската услуга. Проблем е огромната разлика в заплащането на труда на различните специалисти, както и липсата на яснота каква е себестойността на медицинската услуга с включен труд на медицинския персонал. Огромен, заплашващ системата проблем е липсата на кадри“, очерта рамката на проблемите в здравеопазването д-р Павлова.

Тя подчерта, че наложеното Решение на НС на НЗОК представлява грубо административно нарушаване на правилата на договорния процес, тъй като такъв липсва и не са били взети под внимание становищата на експертите от съсловието.

„Днес проблемите вместо да се решават, се задълбочават“, каза д-р Павлова и даде за пример двойното лимитиране на болничните заведения - по намалени брой легла с определено ниво на компетентност - т.е. по диагнози, и по намален финансов бюджет. „Няма единна и прозрачно обявена методика как се определя кое лечебно заведение какъв финансов ресурс ще получи, как се определя редукцията на брой легла. Проблем има и при изпълнителя на болнична помощ - бумащината се увеличава, но броят направления за консултации – не. Има увеличение за МДД-изследвания, но няма как пациентът да ги ползва, поради липса на направления за консултация при специалист“, каза още тя.

Зам-председателят на Лекарския съюз обърна внимание и върху въвеждането в Закона за здравното осигуряване на термина „закупува” от Здравната каса на медицинска услуга. „Това представлява коренна промяна на философията на системата. Касата определя незнайно как цените на продукта - медицинска услуга, който ние, лекарите, предлагаме. Касата определя и обемите чрез лимити - т.е. от кое лечебно заведение колко ще закупи, и не се интересува от избора на пациента. Това представлява администриране, пренасочване, концентриране на пациентопотоци към определени по неясни правила структури“, поясни д-р Павлова.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   12XD

Още от Новини