Надзорния съвет на НЗОК е одобрил списък с нови изделия, които ще бъдат включени към медицинските изделия, прилагани в условията на извънболничната и болничната медицинска помощ, както и в условията на болничната медицинска помощ, за които НЗОК ще заплаща след провеждане на процедура, става ясно от стенограмата от заседанието на Надзора, провело се на 24 септември.
Средствата, нужни за тях, са в рамките на определения от Касата бюджет, коригиран с процента увеличение на приходната част.
Едно от изделията, които Касата ще реимбурсира са интрамедуларни титаниеви заключващи пирони за метастатични фрактури в група изделия за фиксиращи процедури.
НЗОК ще плаща и сензорите за непрекъснато мониториране на кръвната захар. „За разлика от еднократно отчитане на глюкоза в кръвта, сензорите за непрекъснато мониториране на кръвната захар предоставят динамична информация за скоростта и посоката (тенденция към по-високи или по-ниски) на нивата на глюкозата в реално време, като използването на системите е за продължително мониториране на нивото на глюкозата. Понастоящем над 1500 пациенти със захарен диабет в България използват системи за продължително мониториране на нивото на глюкозата, които закупуват от чужбина“, уточнява управителят на НЗОК д-р Дечо Дечев пред членовете на Надзорния съвет.
Въвежда се реимбурсарция и кардиовертер дефибрилаторите, тъй като по данни на Дружеството по електрофизиология и кардиостимулация около 300 пациенти на година умирали от внезапна сърдечна смърт, а очакваният брой пациенти за вторична превенция на внезапна сърдечна смърт според дружеството и според НЗОК няма да надвишава 300 човека на година. По думите на д-р Дечев общо за трите подгрупи медицински изделия стойността, която НЗОК покрива, от 6 000 лева се променя на 8 500 лева, без да има доплащане от страна на пациентите.
Въвежда се реимбурсация и на кислородотерапията. За да се ускори прилагането обаче, се очаквало дружеството на пулмолозите да изработи критерии и начин на прилагане й. Последното изделие, добавено в групата за реимбурсация от Касата е „Саморазгъваща се биологична аортна протеза за изцяло безшевно позициониране, изработена от телешки перикард“.
Надзорът на касата е решил също така да се заплатят средства за медицински изделия от група 15 за неврохирургично лечение на мозъчно-съдови заболявания в периода на прилагане от 01.09.2018 г. до 31.12.2018 г., на следните лечебните заведения - УМБАЛ „Света Марина”, гр. Варна - 33 104, 40 лв.; на МБАЛ „Св. Анна” - София – 232 707, 86 лв., и на УМБАЛ „Св. Иван Рилски” – София - 912 739, 20 лв.
Пълния текст на стенограмата може да видите тук.
Коментари по темата
Всички тези допълнителни разходи са за сметка на работещия персонал. Касата не бива да увеличава дейностите, за които плаща, а да ги намали и да въведе доплащането.
“Реимбурсира, монитуриране...” много дразнещо заглавие! Пишете ги тези статии на английски като ви е беден речника на български! Дори и след 15 години в чужбина не бих си позволила толкова грозно изопачаване на българския език!
Разбира се ! И спинразата ще реимбурсира - 600 000 на пациент за първата година и т.н. Познайте 200-те милиона за здраве повече сл. година гока ше стигнат до мед. сестри ...