burevestnik.bg - Мобилна версия


Каспър Ърнст: Паралелният внос е част от решението за достъпността на медикаментите

Каспър Ърнст: Паралелният внос е част от решението за достъпността на медикаментите

Предизвикателствата пред пазара на лекарствата са две. Едното е пациентът да може да си ги позволи, а второто – недостигът. Това са проблеми, които съществуват навсякъде в Европа, не само в България, и паралелният внос е част от решението на тези проблеми. Това каза генералният секретар на Европейската асоциация на Евро-фармацевтичните компании (ЕАЕРС) Каспър Ърнст в презентацията си па време на кръглата маса „Насърчаване на паралелния внос“, която се проведе днес.

По думите му паралелната търговия води до спестявания от общия пазар на лекарствата, на който разходите растат постоянно. „От 2010 до 2017 г. разходите за медикаменти в Европа са се увеличили с 40%. През 2010 г. те са били 154 млрд. евро, докато през 2017 г. те вече са 207 млрд. евро. Изчезнало е и разделението на търговията от  юг на север, от изток на запад, от  държави с ниски към държави с високи доходи. Някои медикаменти в Норвегия и Франция са по-евтини отколкото в България, други са по-евтини в България“, каза Ърнст.

Той подчерта обаче, че паралелната търговия води до спестявания. „Косвените спестявания идват от конкуренцията между различните брандове – взимаме продукт на по-ниска цена, със същите качества, но от друг производители и цената пада. Същевременно от 5 до 37% е разликата в цената продукта при паралелен внос, което води и до преки спестявания“, каза още Каспър Ърнст. Той даде теоретичен пример с медикамент, чиято цена в Италия е 100 евро, а в Норвегия – 70 евро. Търговецът получава разрешително за внос, транспортира медикамента от Норвегия в Италия, препакетира го и го продава. В този случай разходите му ще са около 15 евро, толкова ще му  е и печалбата.

Според генералния секретар на ЕАЕРС Каспър Ърнст трябва да се намали срока за получаване на разрешително за паралелен внос, когато са касае за медикаменти, които вече са одобрени Европейската агенция по лекарствата. „Не искаме повече облаги, понякога ни карат да внасяме медикаменти, които не са по-ниска цена, но ги няма в някоя държава“, допълни той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   WN4@

User Avatar Гост 18.09.2018 18:30:39

Просто решение.Така е и с лекарите.Като емигрират - внасяйте.Индийци, араби,китайци и др. Да видим как ще ги внесете за 800 лв.И учете езиците им.

User Avatar СУДЖУЦИТЕ 19.09.2018 05:06:48

Надявам се, и за Лекаря да има 15 евро печалба (от преглед). Да, ама не! На дрОгарите това им се вижда свръхмного!

User Avatar Доктора 18.09.2018 19:15:50

Уes!!!

Още от Новини