„За да имаме едно добро иновационно бъдеще, трябва да разберем възможностите на изкуствените интелекти и информационните технологии за развитието на персонализираната медицина“, каза Катрин Мюре, главен изпълнителен директор на Norway Health Tech в презентацията си по време на конференцията "Иновации и добри практики в здравния сектор".
Norway Health Tech включва компании, които предоставят здравни услуги на болниците, компании за развитие на иновациите, пациентска организация, юристи. „Има три предизвикателства в здравния сектор, с които ние се сблъскваме в Норвегия. Вероятно те са предизвикателства за цяла Европа - необходимостта от устойчиви развитие на здравните услуги в бъдеще, очакванията на гражданите за нивото на обслужване и качеството, както и липсата на ресурси за доставка и заплащане на тези очаквани услуги. Трябва да намерим решение как здравните услуги да бъдат предоставяни на повече пациенти, отколкото досега, като същевременно се намалят разходите за лечение“, каза Мюре.
По думите й едно от решенията са новите технологии, което би дало по-голям достъп до здравеопазване. „Създаването на електронните регистри и електронните досиета на пациентите, до които да имат достъп както изследователите, така и здравната индустрия, ще даде възможност и пациентите да бъдат лекувани по-ефективно. Сигурността на информацията и организацията на услугите при нас са готови и държавите, които тепърва развиват своите електронни системи могат да ги тестват в работеща среда“, каза още Мюре.
Тя подчерта, че Норвегия може да предостави опит и възможност в имунните терапии, в диагностицирането, в електронното здравеопазване и в развитието на медицинските технологии. „Всяка система има нужда от нови решения, а ние имаме индустрията, който развива тези решения. Целта ни е да създадем устойчиви решения на глобалните предизвикателства в областта на здравеопазването, като улесним международното сътрудничество и растежа на здравната индустрия в Норвегия“, подчерта Мюре възможностите за сътрудничество между Норвегия и България.
По отношение на това как информационните технологии спестяват ресурс и същевременно подобряват достъпа, Катрин Мюре подчерта, че телемедицината в реално време и боравенено с най-новите технологии спестява до 40% от разходите на болниците.
Коментари по темата
Така се говори едно към гьоторе, когато дойдеш в някаква страна и изобщо не знаеш нищо за комунистическата и здравна система. Интересно кой кани такива неподготвени хора да четат нелепи лекцийки
Както в скандалния Търговски регистър са си раздали огромни бонуси, същото се е случило в здравната каса. Интересното е, че освен бонуси, на всички директори е била броена допълнително по още една заплата. Браво, касиерчета! Поне малко срам нямате ли?
Да. А новите лекарства редуцират 130 % от бюджета на касите :)