„За да бъде повишен интересът към специализацията по „Обща медицина“, е необходимо не само подобряване на условията за обучение, а и наличието на добра професионална реализация след завършване на обучението.
За разлика от финансовите и материалните ресурси, човешките не подлежат на механично или задължително териториално преразпределение. За оптималното им преразпределение е необходимо създаване на благоприятна среда, предоставяща възможности и стимули, които да произведат в самите медицински специалисти желание за промяна на работното и населеното място“, каза министър Кирил Ананиев днес в отговор на питане от депутата доц. д-р Джевдет Чакъров относно недостига на общопрактикуващи лекари за т.нар. неблагоприятни практики по критериите на НЗОК. Министър Ананиев допълни, че такива стимули могат да бъдат създаването на привлекателни условия на труд и подходящо възнаграждение, на добри условия за професионално развитие, благоприятни условия за обучение и развитие на децата на медицинските специалисти и за работа на останалите членове на семействата им и др.
„Тук освен държавата, важна и отговорна е и ролята на органите за местното самоуправление.
Започваме преговорите с Българския лекарски съюз (БЛС) за НРД-2020 г., ще предвидим нови специфични критерии, които да отчитат точно регионите и населените места, където има недостиг на лични лекари. Голямото намаление на общопрактикуващите лекари и на целия медицински персонал е факт от 2000-2002 г. След това са правени крачки от страна на здравното министерство, но е трудно да се възстанови нивото, което е било до 2000 г. Това е нашата цел“, обясни здравният министър.
Доц. Чакъров аргументира питането си с фактите, че има много области в страната, където през последните 10 г. няма открита нито една практика на джипи. За София през 2000 г. тези специалисти са били 1000, в момента те са 800. В Харманли има само 1 личен лекар, който е педиатър. В Кърджалийско има критичен недсотиг на лични лекари. Кърджалийска област е с най-сериозен недостиг, в Крумовград са заети само 6 практики. В Ардино няма открита практика на личен лекар.
Министър Ананиев напомни, че Надзорният съвет на НЗОК с Решение 03.05.2018 г. прие Методика за определяне на месечното заплащане за работа в населени места с регистрирани в РЗИ адреси с неблагоприятни условия на работа на изпълнители на първична медицинска помощ. Методиката е съгласувана с Управителния съвет на Българския лекарски съюз. Списъкът на населените места и възнаграждение за работа в тях – месечните суми, заплащани от НЗОК на общопрактикуващите лекари, определен на база методиката, е в сила от 1 април 2018 г.
През 2018 г. за работа в неблагоприятни условия от НЗОК са заплатени общо 4 816 293 лв. или 2,33% от разходваните средства за първична медицинска помощ (ПИМП). На национално ниво през 2018 г. е отчетено нарастване на заплатените средства, спрямо предходната година.
Договореният оптимален размер за 2019 г. за плащания за практики, определени като неблагоприятни, е в размер на 5 млн. лева. За периода януари – август 2019 г. НЗОК е заплатила 3 295 293 лв. За същия период на предходната година средствата са били 3 189 238 лв.
На 23.07.2019 г. беше обнародвана и Наредбата за изменение и допълнение на Наредба №1 от 2015 г. за придобиване на специалност в системата на здравеопазването. „Отчитайки необходимостта от стимулиране интереса към придобиване на специалност „Обща медицина“, МЗ направи промяна в условията за специализация в контекста на създадената възможност за субсидиране на базите за обучение, а именно - специализацията по „Обща медицина“ вече се осъществява по общия ред за клинични специалности – въз основа на срочен трудов договор на длъжност за специализант, с което ще бъде разрешен основният проблем с липсата на доходи по време на специализацията“, каза министър Ананиев.
Коментари по темата
Кире, Кире, чак не е за вярване колко бързо достигаш дъното. Вече си съвсем близо, момче. Не разбираш ли, не искаш ли да разбереш или сам си вярваш? Положението е зле, Кире, много зле. Ела на себе си, ако можеш, ако не някой трябва да ти помогне, очевидно.
Ма чиче, на нас професионална реализация не ни е нужна. Ние си я имаме тази професионална реализация. Нямаме финансова реализация ,чиче. И затова ще фанеш топките на младите лекари да ти дойдат за една гола професионална реализация, на която и липсва финансовата подплата. Лукави ли сте, дебили ли сте или така е модно сред ГЕРП да се правите на улави.
открихме топлата вода и решихме проблемите на джипитата! Честито! Да се готвят следващите?!