burevestnik.bg - Мобилна версия


Кметът на Поморие: Да въведем лимити и за болестите

Общинските болници са пред закриване, предупреди Иван Алексиев

Кметът на Поморие: Да въведем лимити и за болестите

„За да са финансово стабилни, болниците следва да въведат лимити за заболяване – по видове и по брой на територията и населението, което обслужват“. Това в ироничен тон с писмо до редица институции в здравния сектор, както и до президента, предлага кметът на Поморие Иван Алексиев. Поводът за позицията му е тежкото финансово състояние на общинските болници и реалната заплаха от фалит, което ще доведе до ограничен достъп до здравни услуги на населението на редица общини, включително и на община Поморие.

 „През последните 5-6 години се наблюдава лавинообразен процес на критично влошаване на финансовото състояние на общинските болници в България, породен от редица пропуски в здравните политики на национално ниво и липса на последователни реформи и визия за развитие в тази сфера“, подчертава градоначалникът.

В позицията си Алексиев очертава основните проблемни направления, които са довели до тази ситуация, а именно – наложените лимити, остарелите клинични пътеки, националната здравна карта, завишените стандарти и изисквания към болниците, и апелира за адекватна намеса на държавната власт.

„Лечебните заведения разполагат с определени средства, в рамките на които трябва да работят. Ако ги надвишат, те имат право да дадат заявка до съответните регионални каси за корекции. От там пък предложенията отиват в Надзорния съвет на фонда“, отбелязва кметът на Поморие, но допълва, че този механизъм не води до добри резултати, защото някои лечебни заведения се възползват от него, а други не. „Никога няма сигурност кои заявки ще бъдат одобрени в Надзорния съвет, а това създава предпоставка за нелоялна конкуренция“, гласи мнението на Алексиев.

Той дава и конкретен пример с болницата в Поморие – „Ако общинската болница в Поморие изработва 100 хил. лв. на месец, Здравната каса й плаща 80 хил. лв. Зад останалите 20 хил. лв. стоят лекарства, работно време, осигуровки, храна, инвентар… стои всичко. Който и какъвто и да е управителят на тази болница, тя няма как да има положителен месечен баланс, а разходите и дълговете се трупат ежедневно“.

Проблемът с неплатената надлимитна дейност касае редица общински лечебни заведения, става ясно от позицията на кмета на морския град. “От началото на годината редица общински болнични заведения имат неизплатени надлимитни средства в размери от 60 хил. лв. до над 100 хил. лв. всяко, което е месечната им заработка. Лишавайки се от тези средства, те не могат да платят заплати и осигуровки и задлъжняват към доставчици. Става така, че те на свой ред, за да са финансово стабилни, следва да въведат лимити за заболяване – по видове и по брой на територията и населението, което обслужват. Това звучи абсурдно в 21-ви век“, заявява той.

Като особен проблем Алексиев посочва и остарелите цени на клинични пътеки и отбелязва, че в настоящия си вид тези от 1-во ниво на компетентност са изчислени при пазарните условия от 2007 г., при мининамална работна заплата от 180 лв. „В този си вид те не възстановяват реалните разходи за труд, медикаменти, процедури, апаратура“, се отбелязва в писмото на кмета, като се апелира за предприемането на спешни мерки за актуализация на цените на клиничните пътеки, както и на дейностите в тях, така че те да са приложими за по-ограничен брой диагнози и дейности, които могат да се предоставят от общинските болници спешно.

Изискванията на медицинските стандарти също не са пропуснати в позицията на градоначалника. „На база на тях се изискват по-голям кръг квалифицирани специалисти, по-модерна и скъпа апаратура, което от своя страна води до невъзможност на малките общински болници да плащат заплати и осигуровки на толкова много специалисти при намален обем от работа“, отбелязва той. В резултат, пояснява Алексиев, се стига до ефекта „мъртви души“, при който нужните специалисти се наемат само формално, без те да участват в лечебния процес, като им се заплащат по-ниски заплати, за да се запази формално минималният изискуем състав на специалисти в здравното заведение. Много от заведенията изобщо не могат да закупят и нужната апаратура. „Стига се до момента, когато заплащаните от здравна каса суми по пътеки не стигат, за да се изплатят само заплати и осигуровки на персонала, без да се коментират другите режийни разноски“, разяснява кметът.

Проблеми не липсват и в Националната здравна карта, става ясно от позицията му, както и по отношение на договорите с НЗОК, в които според него също има лимитиране. В тази връзка той пояснява, че съществуват редица санкциониращи и дискриминиращи клаузи в НРД като невъзможност на общинските болнични заведения да сключат договор със здравната каса за специализирани медико-диагностични изследвания, ако на територията на общината има регистрирано заведение за извънболнична помощ, имащ договор с фонда.

Заради всички тези проблеми, които според кмета са достигнали своята кулминационна точка, следва срив в системата на общинското здравеопазване и закриване на редица общински болници по финансови причини. В заключение кметът на морския град настоява за бърза и адекватна намеса на държавата. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   NAVW

Още от Новини