Коктейлът от моноклонални антитела casirivimab/imdevimab на Regeneron не трябва да се прилага при COVID-19, причинен от варианта омикрон, поради липса на ефект. Това е една от препоръките на СЗО, утвърдена в деветото актуализирано издание на Терапевтичните насоки за лечение на коронавирусната инфекция, публикувани в Thе British Мedical Journal, съобщи пресслужбата на световната организация.
Въз основа на доказателства, че тази комбинация е неефективна срещу варианта омикрон, СЗО препоръчва тя да се прилага само когато инфекцията е причинена от друг вариант.
В актуализираните насоки се включва условна препоръка за молнупиравир, първото перорално антивирусно лекарство за лечение на COVID-19.
Тъй като това е ново лекарство, данните за безопасност все още са недостатъчни, поради това молнупиравир трябва да се прилага само на пациенти с COVID-19, които са с най-висок риск от хоспитализация. Обикновено това са неваксинирани възрастни хора с имунодефицит и с хронични заболявания, подчертават експертите.
В насоките категорично се подчертава, че молнупиравир не трябва да се прилага при деца, бременни и кърмещи жени, предвид липсата на достатъчно данни за безопасността му при тези групи пациенти. Приемащите молнупиравир трябва да прилагат надеждна контрацепция, а здравните системи - да осигурят достъп до тестове за бременност и контрацептиви в медицинските звена, които изписват и проследяват лечението с молнупаривар, се казва още в тях.
Препаратът трябва да се прилага от квалифициран медицински специалист при съблюдаване на дозировката - 4 таблетки (общо 800 mg) 2 пъти дневно в продължение на 5 дни от появата на симптомите. Важно е да се спазва и изискването той да бъде включен възможно най-рано, за да се избегне влошаване и да бъде избегната опасността от хоспитализация, се посочва още в актуализираните насоки. Те се основават на нови данни от 6 рандомизирани контролирани проучвания с общи 4796 пациенти - най-големият набор от данни за това лекарство досега, отбелязват от СЗО.
Коментари по темата