burevestnik.bg - Мобилна версия


Колко всъщност са родените бебета през 2017 г.?

Колко всъщност са родените бебета през 2017 г.?

Ако следите медийните публикации от началото на годината по темата, вероятно сте забелязали, че единственото общо между тях е констатацията за намаляване на раждаемостта.

Изнесените цифри обаче се различават с от няколко десетки до няколко стотици. Така например информация от 1-ви януари съобщава, че новородените за 2017 г. са 56 416, според друга от 2-ри януари те са 56 436, а трета, от 3-ти януари, посочва брой от 56 575. И трите материала се позовават на един и същ източник – регистърът на ражданията на Министерството на здравеопазването.

Година по-рано с позоваване на същия източник медии отчитат 1100 раждания по-малко за 2016 г. от тези през 2015 г. Днес обаче данните за тези две години сочат разлика от едва 360 бебета.

Ако следите публичната част на информационната система за ражданията на сайта на здравното министерство, вероятно сте забелязали, че отговорът на въпроса за броя родени през изминалата година деца всъщност зависи от това в кой ден и час сте потърсили информацията.

Съществуването и работата на регистъра са регламентирани в медицинския стандарт по акушерство и гинекология. Според записаното там, той се поддържа от Националния център по обществено здраве и анализи като електронна база данни и има служебен характер. Данните в него се вписват от лечебните заведения, които осъществяват родилна помощ, по електронен път. Това трябва да се прави или лично от водилия раждането, или от определено в болницата длъжностно лице. Според регламентираното в стандарта, вписването в регистъра трябва да се извърши до три дни след раждането, а вписалия данните отговаря за тяхната достоверност.

Всичко това означава, че окончателната информация за броя раждания през 2017 г. трябва да е налице от сутринта на 4-ти януари, четири дни след 31-ви декември.

Да, ама не. Данните за ражданията през изминалата година се променят ежечасно и след последния срок за въвеждането им.

Причините за това биха могли да са няколко. От една страна, няма регламент за контрол върху въвеждането на данните. Никъде не са регламентирани и санкции за неспазване срока за въвеждането им. Според запознати някои лечебни заведения не само не спазват срока, а дори не отчитат в регистъра ражданията при тях. На практика, ако изобщо има някакъв контрол над информационната система, то той не засяга публичната й част – тъкмо тази, от която формиращите общественото мнение медии черпят новогодишна информация за демографската ситуация през предходната година.

Ситуацията с регламента и контрола стана още по-объркана, след като наредбата за стандарта по акушерство и гинекология бе окончателно отменена от ВАС през март миналата година. Според някои юристи, отмяната оставя правен вакуум, т.е., ако отнесем това към регистъра, в момента той не е регламентиран от никакъв нормативен акт. Според други последствието от решението на ВАС е повторно влизане в сила на действащата по-рано наредба за стандарта, което пък ни връща към регламента, описан по-горе (идентичен и в двете наредби) – без контрол, без санкции.

Резултатът от всичко това е един – генериране на невярна статистика, разпространявана от всички национални и регионални медии по традиция в първите дни на всяка нова година.

А колко всъщност са родените бебета през 2017 г., ще научим през април от Националния статистически институт.


За протокола: към 17:30 на 4-ти януари 2018 г. броят на новородените през изминалата година е 57 101.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   9Nt$

User Avatar ала бала 05.01.2018 13:29:45

днес в 13,29 броя им е нараснал на 57 141

User Avatar Гост 05.01.2018 11:07:14

А дали има повече от 5 човека в страната, за които е важно точно на 2-3 януари да знаят точно колко деца са се родили през предишната година? Този материал не е журналистика, а емоционален изблик, породен от напразните усилия да се намери тема и да се напише новина.

Още от Новини