Израелска компания използва изкуствен интелект, за да помогне на жените да персонализират по-ефективно лекарствата си, като е на път да въведе програмата си за по-широко публично използване през август, съобщи израелската новинарска агенция ТПС, цитирана от БТА.
Компанията, наречена „Левана“, е вдъхновена от жена, която страдала от синдром на хиперактивност с дефицит на вниманието и открила, че проблемните модели в ефективността на нейните лекарства се споделят и от други жени.
Историята на „Левана“ започва, когато четиригодишният син на д-р Илана Куортин е диагностициран със синдрома. След като ѝ казали, че това състояние е много вероятно да се предава по наследство, майката на четири деца се подложила на тест.
Това става през 2018 г. Куортин, юрист с докторска степен по джендър изследвания, е диагностицирана и получава първата си рецепта за лекарството фокалин с доза от 30 милиграма на ден.
Лекарството е силен стимулант на централната нервна система, който влияе върху вниманието и поведението на човека.
Въпреки това тя разказва: „Забелязах, че през целия месец имаше колебания в начина, по който лекарството ми действаше. Имаше дни, в които то действаше добре, и дни, в които сякаш изобщо не го приемах“.
В крайна сметка тя открива, че колебанията в ефективността на фокалин се дължат на месечния хормонален цикъл на организма ѝ.
Тя се върнала при лекаря си, който я инструктирал да променя дозите между 10 и 40 милиграма.
„Той каза: „"Пробвайте с това и вижте какви са ефектите“, спомня си Куортин.
„Голяма част от психиатричното лечение работи по метода на пробите и грешките, като с много опити може да се направи пробив. Но то наистина не е точно или основано на данни. То е много индивидуално и много субективно“, пояснява тя.
Тя продължава да се среща със стотици други жени, които приемат лекарства за психиатрично лечение и изпитват същите колебания в ефективността на медикаментите си.
„Тогава разбрах, че това не е само „проблем на Илана“, а проблем на жените“, отбелязва Куортин.
Защо хормоналният цикъл на жената оказва влияние върху ефективността на често използвани лекарства за психиатрично лечение?
Отговорът започва с естрогена. Този хормон, обяснява Куортин, засилва освобождаването на лекарството в мозъка.
Нивата на естроген в организма на жената се променят в хода на месечния цикъл, като по-високите нива са по време на овулация, а по-ниските - по време на менструация. Но въпреки колебанията в нивата на хормоните, дозата на предписаното лекарство остава постоянна.
„Така че лечението, което жената получава, не е най-доброто за нея, ако то действа през половината от времето, а през другата половина изобщо не действа“, казва Куортин, като добавя, че това се отнася и за лекарствата, които жените приемат за депресия и тревожност, заболявания на щитовидната жлеза, епилепсия и мигрена.
Куортин основава „Левана“ през ноември 2022 г. и е главен изпълнителен директор на компанията.
Жените, които ползват услугите на „Левана“, проследяват симптомите си в съответствие с данните за техните лекарства. Компанията предоставя на жените доклад, показващ ефекта от лекарствата.
Използвайки изкуствен интелект за анализ на данните на жената, можем да видим как действа лекарството през седмицата, през месеца, през годината. Това обрисува вълнообразна картина, която може да се използва като инструмент за най-добрия курс на лечение за вас, казва Куортин. По този въпрос тя подчертава, че „Левана“ не използва изкуствен интелект, за да замени лекарите.
„Лекарите са тези, които предписват медикаментите и лечението, но им липсват данни и инструменти за това, защото разчитат на ежегодни посещения, на проби и грешки, които могат да продължат до три години“, казва тя. „Да заменим този продължителен и не особено продуктивен начин – ето какво се опитва да подобри „Левана“ за женитеЍ“, добавя Куортин.
Засега услугата е достъпна само за жени в Израел, но с развитието на платформата иновацията ще бъде пренесена и в други страни, уверява тя. Стотици жени са се регистрирали, но компанията се фокусира върху група от 50 души, като проучва ежедневно информацията за тях.
„Левана“ има екип от основатели от 10 души, които работят в Израел и в щата Калифорния в САЩ.
Тя очаква да получи одобрение от Министерството на здравеопазването на Израел и Американската агенция по храните и лекарствата. Куортин също така се надява нейната платформа за изкуствен интелект да бъде готова за по-широка употреба през август.
Платформата на „Левана“ може да бъде адаптирана и за мъже. Макар че нивата на хормоните при мъжете не следват месечен цикъл като при жените, проучванията са установили, че мъжете обикновено имат 24-часови цикли на тестостерона, които могат да повлияят на настроението и поведението. Изследванията показват също, че нивата на тестостерон са най-високи през есента и най-ниски през пролетта.
„От разговори научихме, че мъжете понякога сами променят дозата на лекарствата си, ако усетят, че тя се отразява на съня или енергията им“, каза Куортин.
„Разговаряхме с лекар от Канада, който лекуваше пациенти с депресия. Той каза, че тъй като в Канада е много студено през зимата, трябва да увеличат дозата на лекарствата в този сезон, защото симптомите тогава са по-тежки. Така че тези колебания или цикли са налице при всеки човек“, пояснява тя.
Запитана откъде идва името на нейната компания, Куортин казва, че левана е еврейската дума за луна.
„Това е цикъл, който е пълен и се променя постоянно всеки месец“, обясни тя.
Коментари по темата