„Всяка медицинска услуга, независимо дали е платена, или по Каса, трябва да влезе в медицинското досие“. Това каза пред БНР Борис Костадинов, директор на Дирекция „Софтуерна интеграция“ в „Информационно обслужване“.
Той обясни, че в електронното досие има записи от началото на 2021 година, а лекарите са задължени да въвеждат информация там, но това невинаги се случва, въпреки, че е ясно разписано в нормативната уредба.
„Важно е да има информационни кампании и пациентите да изискват да се въвеждат техните записи“, каза Костадинов.
По повод съществуващата в момента разлика при базата данни в зависимост от това дали влизаме в досието през НЗОК, или през мобилното приложение, той обясни:.
„Това са различни системи, но не би трябвало да има различна информация, защото по закон лекарите са длъжни да подават информация и на двете места“.
В допълнение той уточни, че информация за прегледи може да се въвежда най-много до месец назад, а за изследвания и направления – по-малко – няколко дни, до седмица.
Костадинов отново призова всички, които посещават медицинско заведение, да бъдат активни и да настояват медиците да въвеждат записите им в информационните системи, независимо от източника на финансиране на прегледа или изследването.
Той посочи, че в момента текат активни дискусии между БЛС, МЗ и други заинтересовани страни относно възможностите за достъп на трети лица до здравното досие, като този процес трябва да бъде регулиран в съответствие с изискванията на GDPR.
„Чисто юридически трябва да се изчисти предоставянето на достъп на трети лица, които са упълномощени. Например, ако вашите родители биха искали да ви предоставят такъв, или в Спешна помощ“, допълни той.
Все още текат дискусии кой лекар до каква информация да има достъп, като в бъдеще и лекарите от Спешна помощ ще имат такъв.
Борис Костадинов припомни, че вече всеки гражданин има персонален план за здравни грижи – това е модулът „Дългосрочна грижа за здравето“, който е достъпен от началото на септември, в който всеки може да провери на какви прегледи и изследвания, платени от НЗОК, има право.
Секция „Личен картон“ също ще се разширява, като в нея ще бъде включвана постепенно информация за заболявания, алергии, назначени терапии и т.н., тези стъпки трябва да се реализират в близките 3 до 6 месеца, стана ясно още от думите на Борис Костадинов.
Коментари по темата
Това е абсолютно безумие и най-същественото в този изказ е, че този, добре облечен, мъж определено не е в час. Високо-технологичният капацитет, в момента, позволява толкова много, облекчавайки здравен работник, пациент и система…
Подаването на информация към НЗОК трябва да е достатъчно. Тя да си подава информация където си иска.
Не и в дупката българия в която рзи не са длъжни да елелтронизират дейноста си. Същото и при тъпанарите от мз