burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Методи Янков:

Крайно време е да спре сатанизирането на съсловието

90% от българските лекари работят в частния сектор

Близо 90% от българските лекари работят в частния сектор. Това отбеляза представителят на Управителния съвет на Националното сдружение на частните болници д-р Методи Янков по време на форум за иновациите в сектора.

„Честите промени в нормативната уредба на здравеопазването са най-големият бич, който се стоварва върху всички изпълнители на медицински дейности. Здравеопазването е в центъра на обeщественото внимание и е една от най-важните политически цели, но нашето впечатление е, че винаги тичаме в посока, която не е най-вярната“, коментира той, допълвайки, че у нас все още не се приема фактът, че по същество здравната система представлява индустрия. „В тази индустрия работят около 370 000 души, като цифрата не включва производителите на лекарства, на медицинска апаратура, дистрибуторите и други участници в тези дейности“, посочи д-р Янков.

Той изтъкна, че 87% от лекарите в България работят в частния сектор на здравеопазването. „С изключение на лекарите в спешната помощ и районните здравни инспекции, всички останали лекари имат възможност, освен в държавните лечебни заведения, да работят и в частния сектор. Всички семейни лекари са частни лекари, всички изпълнители на доболнична медицинска специализирана помощ са частни лекари“, изброи той. Броят на частните лечебни заведения у нас са 126, посочи д-р Янков. Именно поради тази причина, отбеляза той, би следвало всички медици да бъдат разглеждани равнопоставено. „В последните 2-3 години има тенденция към сатанизиране към изпълнителите на частни медицински услуги. Всъщност по закон ние сме абсолютно равни и работим с обществени пари при едни същи условия“, допълни още той.

На фона на информацията за дълговете на държавните лечебни заведения д-р Янков информира, че кредитите на частните лечебни заведения са в размер на 400 милиона лева. „Едните имат дългове, а другите - кредити“, отбеляза той. В този смисъл д-р Янков коментира и твърденията, че през 2015 г. НЗОК е приключила с дефицит от 10 млн. лв. „Ако бяхме чули старите оценки за 2016, те щяха да са 5 млн., а ако беше продължило същото темпо на администриране на системата, най-вероятно 2017 НЗОК щеше да е на печалба“, посочи той. По думите му разминаването между факта, че касата не търпи тежки загуби на фона на губещите изпълнители на здравни дейности, показва, че има грешки. „Има грешки в сатанизирането на всички изпълнители и обвиненията, че те са престъпници, крадци, но не и лечители“, подчерта той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   2nNC

Още от Новини