burevestnik.bg - Мобилна версия


Красимир Грудев: Всичко в здравеопазването е търговски дружества

Красимир Грудев: Всичко в здравеопазването е търговски дружества

Отново се преповтарят стари популистки тези, хвърлят се неясни идеи. Това обобщение за политическите намерения в здравния сектор към момента направи пред БНР председателят на УС на Сдружението на частните болници Красимир Грудев.

Припомняме, преди дни от Националното сдружение на частните болници (НСЧБ) и на Българската болнична асоциация (ББА) излязоха с обръщение към народните представители от 46-то Народно събрание.

„Непрекъснато се повтаря болниците да не са търговски дружества. Не само болниците са търговски дружества в системата на здравеопазването, заяви Грудев и посочи денталните лекари, общопрактикуващите лекари, аптеките, медицинските центрове. „Всичко е търговски дружества“, отбеляза той.

„Ако трябва да се прекроява изцяло системата, това означава, че трябва да се сменят много закони, да се смени принципът на финансиране през Здравната каса или по друг начин“, коментира той. Надявам се да не си го представят като бюджетно финансиране, каквото беше преди 30-40 години, което за нас е отживелица, допълни Грудев.  

Според него представените до момента тези за промени в здравеопазването са „в ретрограден стил“.

По думите му кризата с коронавируса е показала много ясно дефектите в здравната система, като първият от тях е, че много от специалностите са практически изчезнали.

Ако ще работим с клинични пътеки, то те трябва да се оптимизират и някъде сериозно да се увеличат, категоричен е той. На следващо място трябва да се обърне внимание на специализациите и по-конкретно пълната финансова издръжка за бъдещи лекари.

Според него в настоящите програми на политическите сили няма конкретни идеи, свързани със здравеопазването. „Засега няма диалог, има само заявления“, посочи Грудев. „Нямаме обратна връзка с нито една от партиите“, призна той.

Запитан дали чистите COVID-болници са решение, той заяви, че биха могли да бъдат такова, но само ако са внимателно подбрани големите градове. В много от случаите обаче липсват достатъчно хора, които да обслужват пациентите в тези болници, отбеляза Грудев. „В много области дори да имате болница, няма инфекционисти. Например във Видин и в Добрич няма нито един инфекционист. Те са 208 по статистика от края на миналата година. 90 от тях са в три града – Варна, Пловдив и София. Във всички останали области са около 110-120“, разясни той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   PHNs

User Avatar Гост 03.08.2021 15:38:19

Това треторазредно пловдивско адвокатче и то ръси мозък, че му пари на дъното. Ще му спрат кранчето!

Още от Новини