burevestnik.bg - Мобилна версия


Красимир Грудев: Никоя болница не държи респиратори на склад

Красимир Грудев: Никоя болница не държи респиратори на склад

Още преди въвеждането на извънредното положение, частните болници излязоха с декларация, в която обявиха готовността си да се включат в овладяването на епидемията с коронавируса всички средства, с които разполагат, съобразно своята компетентност. Не само сме изразили съгласие, но сме били и инициатори на срещни с областните кризисни щабове за конкретно разпределяне на леглата в болниците в борбата с COVID-19.

Това каза вчера пред БНР председателят на Националното сдружение на частните болници Красимир Грудев.  

"Частните болници в Пловдив могат да предоставят 154 легла, 25 от които са интензивни, т.е. снабдени с респиратори. Процентът на респираторите навсякъде е нисък, защото интензивното лечение по принцип е изключение. В София поне половината от частните болници ще участват – "Света София" с 50 легла, "Токуда" – с 12 легла, "Св. Панталеймон" – с две легла, МБАЛ "Люлин" – 17 легла. "Софиямед" и "Сити клиник" също ще участват. 28 са интензивните легла, които ще осигурят частните болници в София. В Бургас до 100 легла ще отключат областната болница и специализираната по фтизиатрични заболявания. Частните болници там могат да осигурят до 200 легла, а общата бройка на респираторите са 67 ", каза той.

Частни болници могат да осигурят в Пазарджик 27 легла, в Русе – 29, в Стара Загора – 8, в Хасково и Монтана по 6 легла, в Кърджали – 5, в Благоевград – 23, в Ботевград – 12 легла, във Велинград – 21 легла, но там липсвали достатъчно респиратори. Грудев подчерта, че апаратурата не е малко за нормална ситуация. „Никоя болници не държи респиратори на склад и съответно никоя болница не е подготвена за ситуацията в момента“, каза той.

Красимир Грудев заяви, че по плана на кризисните щабове първо ще бъдат използвани инфекциозните отделения на всички болници, после се включват частните болници и паралелно се подготвят специално за това общинските.

Относно реда, по който ще бъдат хоспитализирани болните, Грудев каза, че може да бъде и изненадващ, тъй като заразени с коронавирус могат да се появят по всяко време.  

Относно медицинския персонал в болниците, Грудев обясни, че на всеки 5 легла трябва да има по една медицинска сестра и на всеки 10 легла трябва да има по 1 лекар. Той посочи, че проблем не само на частните болници, е недостигът на лекари-инфекционисти. „Няма възможност за работа на лекари на много места, защото има изискване, работещите по клинични пътеки да са на 8-часов работен ден. Да, някои лекари от редки специалности работят и на две места“, каза той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   UPts

Още от Новини