Кубинските здравни власти започнаха да прилагат мерки, насочени към ограничаване на разпространението на вируса Оропуче, чрез фумигация в столицата Хавана, предаде Ройтерс. Дъждовното карибско лято, недостигът на гориво и нарастващите купища боклук край пътищата обаче са сериозна пречка, която допълнително усложнява ситуацията според работници и служители, ангажирани с тази дейност.
Повече от 500 случая на инфекция с вируса Оропуче бяха регистрирани от май, когато болестта беше открита за първи път в отдалечените източни провинции на Куба, съобщиха здравните власти.
Този вирус се предава чрез ухапване от комари и мушици и бързо се е разпространил във всички провинции на страната и големите градове, включително столицата Хавана. Пациентите се оплакват от треска, болки в цялото тялото и гадене, въпреки че заболяването рядко е с фатален изход.
Работници по фумигацията използват ръчни вентилатори с газово захранване и изстрелват дим в тъмните ъгли и улички в отделни райони на столицата Хавана в петък, въпреки че тези усилия бяха възпрепятствани донякъде поради ограничените ресурси.
„В миналото всички блокове бяха фумигирани всяка седмица, но сега, поради недостига на гориво, те се съсредоточават върху конкретни случаи, при които се появяват огнищата на треска“, коментира служителят по фумигацията в Хавана Луис Агилар.
Американските здравни власти преди дни съобщиха, че 21 граждани на САЩ, които са посетили Куба през летните месеци, са се върнали у дома заразени с вируса Оропуче.
Куба съобщава за сравнително малко случаи в сравнение с други страни, включително Бразилия, където вирусът също присъства. В островната страна няма и смъртни случаи.
Икономическата криза и недостигът на гориво, храна и лекарства обаче са сериозна пречка пред адекватния контрол на разпространението на болести, пренасяни от комари, като Оропуче и треската Денга, признават властите.
Честите прекъсвания на електрозахранването принуждават много хора спят на отворени прозорци през горещото карибско лято, малко кубинци имат достъп до репелент срещу насекоми. Купчините боклук се увеличават непрекъснато, особено по ъглите на улиците, което в съчетание с летните дъждове предоставя достатъчно място за размножаване на хапещи насекоми.
Известно е, че засега няма специфични лечения или ваксини срещу вируса Оропуче.
Коментари по темата
Събрал Пиночет народа и казал: Първо - ЩЕ СЕ РАБОТИ! Част от народа избягали.... Второ: НИКАКВО КРАДЕНЕ! Още една част избягала ....Трето: НИКАКЪВ КОМУНИЗЪМ! Тоя път никой от Народа не избягал .Пиночет: ..Какво бе, и един ли няма?? От народа: ..Комунистите още като чуха за работа избегаха!
Комунизмът не прощава.
Дайте ВИДЕО, за да видят родните КОПЕЙКАДЖИИ как се живее в комунистическия РАЙ Куба! Пратете видеото на Костя Копейкин и компания! И кажете за колко работят кубинските лекари - за около 21 $ МЕСЕЧНО!
Колега, такива видеа тук са забранени в нашенските "свободни" и "независими" медии. Зер, да не пострада имиджа на родината на другаря им Кастро!