burevestnik.bg - Мобилна версия


Лекари: Трябва ни висок ваксинационен обхват и скрининг за носителство на HPV

Антиваксърите са много активни, да осигурим научно обоснована информация по адекватни канали към хората, призоваха те

Лекари: Трябва ни висок ваксинационен обхват и скрининг за носителство на HPV

Масова ваксинация, висок ваксинационен обхват и постигане на колективен имунитет срещу HPV. Това са приоритетите, над които трябва да бъдат съсредоточени обществените усилия, ако искаме страната ни да излезе от задънената улица по отношение на превенцията на заболяванията, предизвикани от HPV. Това заяви по време на дискусията „Работи ли Програмата за превенция на HPV-свързаните ракови заболявания в България“ доц. Валери Цеков, председател на Сдружението по иновативна медицина.

Той бе категоричен, че при тези нива на имунизация не трябва да сме изненадани от високата заболеваемост и смъртност при жените от рак на маточната шийка, но също така не трябва да пренебрегваме и факта, че HPV причинява и много други видове рак при двата пола. Ето защо е много важно у нас

да се въведе масова полово-неутрална ваксинация с HPV ваксина,

което означава да бъдат ваксинирани и момичета, и момчета, смята доц. Цеков. Това е и препоръката на СЗО, допълни той. Доц. Цеков подчерта също така, че е необходимо да бъде разширена възрастовата граница за ваксиниране поне до 15 години – и за момичетата, и за момчетата.

Силно активизиране на антиваксърите, грешно отправени послания и разнобой в твърденията на специалисти и лични лекари – тези причини за ниското ваксинационно покритие с тази ваксина открои друг експерт – д-р Радосвета Стаменкова от Българската асоциация за семейно планиране и сексуално здраве. Тя сподели, че е имала случаи, в които лектори специалисти с висока професионална квалификация и авторитет при посещения в ромските квартали разясняват ползата от ваксините, но след това, когато хората отидат при личните си лекари, получават от тях съвет да се въздържат от ваксина и да изчакат.

„Трябва да се говори на един и същи език, това е важно за хората, които искат да получат ясен съвет и ясни разяснения“, каза д-р Стаменкова и наблегна на добрата съвместна работа на здравните медиатори, личните лекари и РЗИ по места.

„Не се оценява ролята на фармацевтите в информационните кампании, а те могат да бъдат много полезни“,

посочи маг.-фарм. Велина Григорова – председател на УС на Българския фармацевтичен съюз.

„Действително е необходимо да се разшири възрастовият обхват на програмата за превенция на РМШ поне до 16 години, и тя да се промени така, че в нея да се включат и момчетата.

Също така е важно да се въведе скрининг за носителство на HPV,

защото този вирус е силно разпространен и се среща при над 70% от хората“, каза д-р Гергана Николова, член на УС на НСОПЛБ и на УС на БЛС.

Тя подчерта, че ролята на личните лекари е решаваща в комуникацията с родителите и с пациентите въобще, но отбеляза, че трудът им е силно подценен – те получават едва 4 лв. на поставена ваксина, като носят цялата отговорност за здравето на пациентите – от предварителния преглед до проследяването им след ваксинацията.

„Трябва да си даваме сметка колко са се активизирали антиваксърите и

да се постараем да осигурим адекватна научно-обоснована информация по адекватни канали за хората“,

подчерта епидемиологът от МУ - Пловдив д-р Христиана Бацелова.

Да бъде приета единна стратегия за превенция на HPV-свързаните ракови заболявания и да бъде подобрен комуникационният подход към отделните таргетни групи – деца, родители, лични лекари, общество – тази препоръка обедини всички участници в дискусията.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   5vwX

User Avatar Гост 31.03.2022 13:36:07

Именно-за 4 лв си ги праввете вие чичките лобисти на фармацевтичните производители, на които не им дреме за висококвалифицирания труд и отговорност на лекаря. Капиталисти и комуняги задружно ограбват лекаря тук

Още от Новини