burevestnik.bg - Мобилна версия


Лекари и депутати срещу прекратяването на договор на болница преди съдебно решение

Проектобюджетът на НЗОК за 2017 г. беше приет с 9 гласа „за“ на първо четене в ресорната парламентарна комисия. Петима депутати гласуваха „против“, а двама – „въздържал се“.

Проектобюджетът беше представен лично от здравния министър в оставка Петър Москов, който го защити с думите, че философията му отговаря на водената политика в сектора.

В основен крайъгълен камък в дебатите около бюджета за здраве се превърна залегналата възможност касата да може да прекратява договор с лечебно заведение още преди съдът да се е произнесъл при евентуално обжалване от страна на болницата. Категорично против тази мярка се обяви председателят на Българския лекарски съюз д-р Венцислав Грозев. „Ние не можем да бъдем съгласни с един такъв текст“, подчерта председателят на съсловната организация и призова тази мярка да бъде премахната преди второто четене на законопроекта.

Срещу подобна възможност се обявиха и от Сдружението на частните болници. „Докато се водят делата, е ясно, че болницата ще фалира, а това ще се отрази на цялата болнична система.“ По този начин критикува заложената мярка председателят на НСЧБ д-р Николай Болтаджиев.

От името на Сдружението на общинските болници заложеният текст беше критикуван от бившия шеф на касата д-р Пламен Цеков, който сега управлява болницата в Севлиево. „Вменявате ни, че сме престъпници. Не заменяйте силата на аргументите с аргумента на силата, защото това обикновено води до революция“, обърна се той директно към здравния министър Москов. Цеков беше категоричен, че лечебните заведения не са криминални структури и че вменяването на подобна възможност на практика ги разглежда като такива. Затова той също настоя между двете четения на законопроекта тази мярка да бъде премахната.

Критики срещу нея бяха отправени и от председателя на здравната комисия в парламента д-р Даниела Дариткова. По думите й, чрез нея се нарушават правата на изпълнителите на болнична помощ. Тя изтъкна, че съдебната практика до момента показва, че редица актове на НЗОК биват отменяни. В такъв случай, попита д-р Дариткова, предвидила ли е НЗОК механизъм, който да гарантира, че тя разполага с финансова възможност за изплащане на евентуални обезщетения в случай, че съдът се произнесе, че договорът на лечебното заведение е бил неправомерно прекратен. Тя също така предупреди, че тази мярка може да ограничи и правото на достъп до здравеопазване на населението, ако конкретното лечебно заведение е единствено в дадено населено място.

Срещу мярката се изказа и депутатът от ГЕРБ Семир Абумелих. Според него тя би могла да доведе до „рязко вдигане на тарифите в сивия сектор“. В тази мярка няма логика отникъде, подчерта той. По думите му, тя е доказателство, че на практика всички ресурси за управление в НЗОК са изчерпани. Затова и той за пореден път апелира за частична или пълна демонополизация на касата. „Това е решението“, отбеляза за пореден път той.

За демонополизация се обяви и депутатът от ДПС д-р Хасан Адемов. Той коментира, че не е съгласен с твърдението, че бюджетът на НЗОК е балансиран и посочи, че ръстът на разходите е доказателство, че мерките за контрол не са ефективни. Адемов обаче приветства увеличените средства за доболнична помощ.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   jpWZ

Още от Новини