burevestnik.bg - Мобилна версия


Лекарите - сред специалистите с най-висок риск от професионално прегаряне

Лекарите - сред специалистите с най-висок риск от професионално прегаряне

Лекари, журналисти, социални работници, професионалисти от помагащите професии са с най-висок риск от професионално прегаряне. За това алармираха от Българското Балинт общество, които през уикенда представиха съвременните подходи и добри практики в превенцията на проблема на конференция в София.

Докато в Германия например участието в Балинтова група е задължителен елемент от образованието по медицина, в България тази професионална практика тепърва се развива.

У нас има публикации за нивата на синдрома на професионалното прегаряне сред лекари, психолози и учители. Данните варират в широки параметри от 20 до 70% в различните колективи. Този широк диапазон може да се обясни с факта, че две основни групи фактори повлияват развитието на синдрома – личностни характеристики и параметри на организационната среда.

Балинтовият подход се използва в целия свят. Балинтовите групи се прилагат с участието на медицински специалисти, психолози и социални работници. Има единични научни публикации за използването на подхода и от други професионални общности, които работят с хора, като например свещеници и пожарникари.

В момента Международната Балинтова федерация и Европейската асоциация на обучителите по обща медицина договаря включването на Балинтовите групи в качеството им на обучителен формат, ако не като задължителни, то като препоръчителни. 

Методът е приложим за всички професии, които се определят като помагащи. Професии, в които взаимоотношенията с пациенти или клиенти са от съществена важност. В работата на лекари, психолози, клинични социални работници взаимовръзката с търсещите помощ е част от терапевтичния процес. Стресът при тези професионалисти произтича от контакта с конкретния човек, а не от спецификата на конкретната работа.

Ефектът от участие в Балинтова група е повишаването на чувствителността към начина, по който даден пациент/клиент преживява проблема си. Работата в групата подобрява терапевтичните умения на участниците. Допълнителен ефект за участниците е, че те се самоопознават, без работата в групата по някакъв начин да е конкретно насочена към личността на който и да е от членовете й.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   61Q5

User Avatar Elf 16.04.2018 13:08:03

Profesiata si e dobra,kasovite svini , tezi ot RIOKOZ i drugi NAP,NOI i t.nat drugi proseshti svini ja praviat gadna.

Още от Новини