В първия ден на Четвъртата научно-практическа конференция на БЛС, която продължава и утре в Несебър, се обърна специално внимание на обществено значими теми като лекарските пропуски, механизмите и похватите, с които те да бъдат минимизирани и елиминирани.
В първия панел на научния форум - „Управление на риска в медицинската практика – компликации, пропуски, неудачи“, се дискутираха професионалната отговорност на лекарите в европейските страни, безопасността на пациента, контрола и качеството на медицинските услуги, както и правните възможности за лекари и пациенти.
Събитието откриха д-р Венцислав Грозев, председател на БЛС и д-р Юлиан Йорданов, председател на Акредитационния съвет на съсловната организация, а модератор беше проф. Златица Петрова, изпълнителен директор на ИАМО, съобщават от съсловната организация.
„Тази година сме посветили форума на една изключително важна и обществено значима тема като управлението на риска в цялостната медицинска практика и диагностичните подходи в лечебния процес“, коментира д-р Венцислав Грозев. „Лекциите, които бяха представени тук днес, са призив за институционален и съсловен синергизъм, и изграждане на мостове на доверие между лекари и пациенти“, добави председателят на съсловната организация.
Според д-р Грозев всички трябва да вземат под внимание дискутираните теми от научния форум, без да се пренебрегва нито един аспект от възможностите за лекарски пропуски, защото е необходим задълбочен анализ на цялостната здравна система и лекарските подходи, така че да бъде изграден ефективен модел на управление, който реално да удовлетворява пациентите и лекарите.
Председателите на Българска Съдийска Асоциация и Асоциацията на прокурорите в България, както и представителите на Камарата на следователите, взеха участие във научния форум, като изтъкнаха необходимостта от симбиоза между установените стандарти и лечението на пациенти.
Зам.-председателят на БЛС д-р Галинка Павлова презентира на тема „Профилактиката на хроничните незаразни болести – предпоставка за успех в диагностично-лечебния процес“, давайки приоритет на ранната диагностика и профилактика като възможност за елиминиране и намаляване на медицински пропуски и неудачи. „Хроничните незаразни болести водят до смърт в 80% от случаите. Тази тежка статистика сама по себе си обуславя необходимостта от ранно диагностициране и профилактика на заболяванията. Промяната в нормативната база и значителното увеличение във финансирането на профилактичната и диспансерна дейност са все по-необходими, за да се осигури практически превес в политиката за профилактика на хроничните незаразни болести. Своевременната достъпност, широкият обхват на пациентите и ефективността на контрола, ще ограничат и превантират заболяванията“, коментира д-р Павлова.
Коментари по темата
Piite i pluskaite svini !Glupacite vi-robi na komunizma plashtat.I kato spiat ,plashtat.S v´zdraveto si,s dostoinstvoto si,s decata si,s jivota si.Da vi e sladko prodajni svini !/Fakturkata da e dvoina-da ne zbravite.Da ima i bakshish-guvech./
дебелия модератор Златица хахаха тея верно са ненормални
Др Грозев, вие луд листе да се здрависвате със Златица?
Споко! Златка и Юли щом са там и се прегръщат, значи на съсловието всичко му е наред.
Хапнахте ли и пийнахте ли за сметка на чл. внос?Наздраве!Галка демонстрира ли новите си парцалки и бижута?Наздраве на малката гроздова !Апропо колко спешни медици участваха на мероприятието посветено на спешните състояния?А др .Йорданов?????
Там истинските лекари отсъстват, прочем те винаги са били извън управата на БЛС. Там са най "кадърните", най "компетентните", най "етичните", най алчните, най корумпираните и нищо чудно, че дебелата Злата е модератор - ще ги приветства, нанасочва и дава тон за песен на тези вечно вайкащи се за пари и власт докторя, ами тя е като тях, същност е една от тях .