Лекарствата за лечение на диабет, както и антибиотиците да се изписват само на е-рецепти чрез НЗИС. Това предлагат от Министерството на здравеопазването с допълнение в Наредба 4 за условията и реда за предписване и отпускане на лекарства, публикувани на уебстраницата на МЗ за обществено обсъждане.
Предвижда се допълнението да влезе в сила от 1 октомври 2023 г.
От ведомството посочват, че промяната е част от концепцията на МЗ по установяване и предотвратяване на недостига от лекарствени продукти, справяне с антимикробната резистентност и рационалната лекарствена употреба.
„Липсата или недостигът на жизненоважни лекарствени продукти е изключително сериозен проблем както в международен аспект, така и в национален. Международната обстановка доведе до логистични промени и повишаване на инфлацията, които от своя страна създават редица проблеми, свързани с липсата или недостига на жизненоважни стоки и продукти, каквито несъмнено са и лекарствените продукти. През есенно-зимния сезон зачестяват случаите на множество сигнали и жалби за липса в аптечната мрежа на лекарствени продукти, необходими за лечението на социалнозначими заболявания като диабета например, както и на антибактериалните лекарствени продукти. В голяма част от случаите недостигът на тези лекарствени продукти се дължи на тяхното отпускане без рецепта, което създава предпоставки за нерационалната и неправилната им употреба, респективно до сериозен риск за здравето на пациентите. Недостигът е обусловен и от презапасяване с по-големи от необходимите за пациентите количества от лекарствените продукти, като именно акцент е предложените промени да създадат условия за по-голям контрол и мониторинг при предписването и отпускането на съответните две фармакологични групи лекарствени продукти“, пише в мотивите към предложението.
От МЗ отбелязват още, че проблемът с контрола важи с особена сила за антибиотиците, чиято честа и неправилна употреба без лекарско предписание крие огромен риск за здравето на пациентите и също така води до развитието на антимикробна резистентност (АМР).
„Антимикробната резистентност е проблем за общественото здраве в световен мащаб, чието въздействие надхвърля проблемите за здравето на хората и животните, тъй като влияе и върху околната среда и производството на храни, а оттам и върху икономическия растеж. Надеждното наблюдение и мониторинг на АМР и употребата на антимикробни лекарствени продукти, включително проследяването на тенденциите, на всички равнища в хуманната медицина, са от решаващо значение за оценката на разпространението на АМР и подпомагането на разумната употреба на антимикробните лекарствени продукти“, допълват от здравното ведомство.
С допълнението на текстовете в Наредбата можете да се запознаете тук, а с мотивите към него – тук.
Коментари по темата
Здравейте! Бихме ли могли да разберем дали фелдшерите/лекарските асистенти можем да предписваме АБ, след като имаме законното право да предписваме разрешени за употреба в страната лекарствени продукти(в това число и въпросните) и правото да издаваме рецепти? Ще се радвам да помислите за малко населените градове и селските райони, обслужвани именно от тези кадри.
Никаква “анархия” няма да има, ако антибиотиците се отпускат САМО с рецепта, независимо дали хартиена или електронна. Искането на САМО електронна означава Зависимост и Обвързаност. Към кого ли? Лесно е!
На 45 съм и съм от МУ София. Сега всичко си дойде на мястото. Освен каква му е зависимостта е-рецептите?
Нали миналата година след допитване до лекари и пациенти БЛС отхвърли задължителната е-рецепта. Сега пак се пробва уж само за антибиотици и противодиабетни лекарства. Проблемът не е при лекарите, а при неизпълнението на лекарствената регулация в България. БЛС незабавно да заеме позиция. Не се пише, но се коментира че НЗОК ще заплаща всяка изпълнена бяла ел. рецепта, а лекарите ще получават обидно ниска потребителска такса, без промяна от 2012 г..! Някой мисли ли и по въпроса за осъвременяване на потребителската такса?!
Плевен, випуск 2016. Под баби имах предвид всяка средностатистическа жена над 65г.(не лекар) и обикновено с внуци(смятам че е нормално на тази възраст), която без проблем използва телефона си и приложенията в него. Поне моята е такава. А ако Вие се засягат от квалификацията "баба" и сте над 65 значи нещо не е наред
Аз се чувствам обиден непознат индивид да ми говори за интелигентност и да ни сравнява с “баби”! Моля да напише кой випуск е и на кой университет!
Когато няма аргументи а има само инат, мълчанието не е вариант. Или има опасност да излязат наяве обвързаност та на голяма част от лекарите с фарм. фирмите. Ама тя тази обвързаност отдавна не е тайна.
Типичен чиновнически подход! Борят недостига с нелепи ограничения! А който не работи с Касата? С какво право му се налагат! С какво право се ограничава коректната лекарска практика с административно ограничение, ако няма деонтологична рестрикция? БЛС вече се изказа против, да видим дали ще удържи!
Не мога да разбера защо фармацевтите се опитват да решат свой проблем като използват лекарите! Те са тези, които продавар лекарства без рецепта! Защо това не се случва в ЕС? Там електронната рецепта не е единствената възможна. В Бг ще изписваме електронни рецепти, а на пазаруващите от Гърция на хартия! Пълно безумие!
Всеки средно интелигентен човек, (надявам се че голяма част от нас лекарите са такива) може да влезе в мобилното приложение за предписване на рецепти на мобилния си телефон (предполагам 99.9% от колегите имат такъв) и да предпишат рецепта. Няма значение нито специалността, нито конкретния пациент. Всяка 80 годишна баба е с фейсбук и вайбър, така че умения имат. Ако не, ще научат. Интелигентни хора са все пак. Всеки правоспособен лекар може да предписва електронна рецепта и това е осигурено. Така че цялата тази съпротива е абсолютно необоснована и без предметна. Ред трябва да има. Другото е анархия.
Не знам какъв колега сте или маскиран фармацевт. По-добре е да замълчите!
А неотложните и спешните кабинети,как ще пишат рецепти за антибиотици
Това е класическа диагноза, че този състав на министерството не може да се справи с проблема! И че там са фармацевти и НЕлекари! Как дипломирани лекари, които не могат да изпишат е-рецепта ще лекуват себе си и семействата си! Санкта…….
Дискриминация е и към определени аптечни обекти за сметка на други! 90% от фармацевтите са ПРОТИВ!
Така се задоволяват мечтите на една върхушка фармацевти! Докога ще дискриминират лекарите и къде е БЛС!
Да, къде е БЛС!!!!
Това е абсолютна дискриминация, спрямо куп специалисти, които няма как да прилагат в практиката си електронна рецепта: - съдебни лекари - патоанатоми - епидемиолози - клинична лаборатория - радиолози - рентгенолози - анестезиолози - социални медици - анатоми - физиотерапевти - медицински биолози - лекари по медицинска генетика - лекари по медико-санитарна защита - лекари по хигиена - спешни медици, особено когато са на терен - работещи в спешна помощ парамедици - фелдшери и т.н. Никой няма право да ги лишава от основното им право да лекуват, и да предписват медикаменти, които смятат за необходимо. И въпреки че, някои от изброените специалности са доста специфични, тези медици имат право да лекуват и предписват медикаменти. Промяната не може да се приеме.