burevestnik.bg - Мобилна версия


Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки в България:

Лекарствата от Позитивния списък трябва да бъдат контролирани в аптеките като наркотичните вещества

Лекарствата от Позитивния списък трябва да бъдат контролирани в аптеките като наркотичните вещества

„Промените в закона за лекарствата, които регулират паралелния износ, са изключително важни и даже малко закъснели. Те ще регулират в много голяма степен законния паралелен износ, защото касае най-вече законната дейност на дистрибуторите, но нелегалната част няма да бъде повлияна от този законопроект, даже може да бъде стимулирана“. Това каза председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки в България Николай Костов пред Zdrave.net по повод предложените за обществено обсъждане промени в Закона за лекарствата.

По думите му са в някаква степен дори е логично да се увеличи нелегалния износ след прилагането на промените, тъй като единственото ограничение пред него в момента е липсата на достатъчно количества. „Ако се ограничи легалният износ, каквато е целта на законопроекта, количествата ще се увеличат и ще са достъпни в аптеките. Стигайки в аптеките обаче, ще бъдат по-достъпни за нелегален износ. Затова трябва да има регулация, която да стопира излизането на лекарствата от аптеките за чужбина. Тази част липсва в законопроекта и трябва да я има, за да бъде завършен процесът“, смята Костов.

Той припомни, че дистрибуторите на лекарства имат законното право да ги продават и в чужбина. „Проблемът е, че това създава дефицит и точно него регулира законопроектът. Да, но другата част на износа минава през аптеки и се изкупуват количествата от дистрибутори и посредници директно от аптеките на лекарствени продукти, предназначени за крайния потребител. И тази нелегална част е може би половината от целия пазар. Всичко е около 360 млн. лева годишно“, каза Костов.

Той заяви, че в законопроекта липсват тези промени, които касаят отчета на медикаментите от Позитивния списък в аптеките. „Единственият начин тези лекарства да бъдат контролирани и да стигат до краен клиент, а не до търговец, който ги изнася, е да има количествен отчет на тези лекарства. Така както има количествен отчет на наркотичните и психотропни лекарства, по същата аналогия и същия механизъм. Това е най-сериозният механизъм в аптечната система за контрол на лекарствата. Съответно трябва да бъде създадена специална рецептурна бланка и промени в законодателството. По този начин всяка опаковка се проследява от дистрибутора до аптеката и от там - до крайния клиент. И срещу всяка опаковка има приходен и разходен документ, който е рецептата, която се задържа. Мисля, че този механизъм е абсолютно наложително това да се приложи и при лекарствата, които са обект на реекспорт, тъй като в момента няма никаква гаранция, че ще стигат до пациента“, коментира Костов.  

Председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки в България допълни, че действително ЕС насърчава паралелната търговия на стоки, защото това води до увеличаване на конкуренцията, намаляване на цените и подобряване на качеството. „Но всяка държава има право да въвежда ограничения, които са свързани със защита на здравето на населението. Този законопроект е израз точно на това право. Това е много хубава стъпка, просто трябва да бъде довършена“, завърши Костов.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   xW8v

Още от Новини