burevestnik.bg - Мобилна версия


Лекарство за диабет може да възстанови увреждането на нервите, причинено от МС

Лекарство за диабет може да възстанови увреждането на нервите, причинено от МС

Лекарството за диабет тип 2 - метформин може да възстанови увреждане на нервите, причинено от множествена склероза (МС), показало изследване при лабораторни мишки за три месеца, съобщава „Дейли мейл“.

Учени от университета в Кеймбридж давали на гризачите лекарството за понижаване на кръвната захар метформин в продължение на три месеца. След това те отнели миелина от някои от нервите в мозъка на животните.

При МС имунната система атакува миелина, оставяйки нервите неспособни ефективно да изпращат и получават съобщения. Резултатите, описани като „ефектни“, показали, че увреденият миелин на мишките постигнал почти пълно възстановяване след 3- седмичен прием на метформин.

Смята се, че лекарството, приемано от милиони хора, борещи се с диабет тип 2, подмладява стволовите клетки, за да се развият в клетки, произвеждащи миелин. Резултатите били толкова впечатляващи, че учените планират да тестват метформина при страдащи от МС през следващата година.

Екипът, чиито открития били публикувани в списанието „Cell Stem Cell“, е „много оптимистичен“, че лекарството ще работи еднакво добре и при хората. Учените се надяват, че лекарството поне ще забави прогресирането на МС или дори ще предотврати по-нататъшното неврологично увреждане. Смята се, че МС засяга 100 000 души във Великобритания, като всеки ден се диагностицират нови 14 пациенти, сочат статистическите данни на „MS Society“. А в САЩ близо един милион души живеят със състоянието, според Националното общество за множествена склероза.

В сравнение с животните, които не са получавали метформин, лекуваните гризачи са имали почти пълно възстановяване на миелина си, съобщават учените. „Това е напълно недвусмислено и много ефектно“, казва авторът на проучването проф. Робин Франклин пред „The Guardian“.

Във втора част на експеримента някои от плъховете останали без храна в алтернативни дни в продължение на шест месеца, в резултат на което изпитали същия положителен ефект. Смята се, че както гладуването, така и метформинът подмладяват стволовите клетки в мозъка.

„Винаги е скок в тъмното, когато преминаваме от лабораторни експерименти към хора. Но данните са толкова силни и убедителни. Аз съм оптимист, че това ще работи “, казва проф. Франклин.

Учените смятат, че пациентите с рецидивираща ремитираща МС (RRMS), която е на път да стане вторична, ще имат най-голяма полза. RRMS съставлява около 85 на сто от новите диагнози на МС във Великобритания. При нея симптомите избухват за определен период от време и след това се облекчават.

 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   ZEhP

User Avatar Бойко 03.12.2021 17:37:24

Аз съм болен от МС.Пробвал съм всичко, не помага нищо. Много съм борбен, но вече няма какво да пробвам. Отчаян съм

User Avatar Стефан 04.05.2021 13:20:11

Може да възстанови. Но може и да не може.„Това е напълно недвусмислено и много ефектно“. Писачи-помияри си играят с хорската трагедия. Гадно.

Още от Новини