Премахване на дисбаланса в цените на отделните клинични пътеки, премахване на лимитите на болниците и отказ от постулата за 24-часовото разположение на личните лекари – това са основните теми, по които ще преговарят съсловната организация на лекарите и НЗОК при подготовката на новия Анекс към НРД 2020-2022. Това стана ясно от думите на председателя на УС на БЛС д-р Иван Маджаров пред Novanews.
„Лимитите не са съществували изначално, те съществуват последните 5-6 години. Преди това здравната система се справяше и без да има такива лимити на ниво лечебни заведения. Има много механизми за това как да прогнозираш и да управляваш макроикономически финансови средства. Това е най-лесният – да сложим рамка на всеки и независимо че се е наложило някой да избере да се лекува там, в даден момент да му кажат – нямаме право да ви лекуваме, защото няма да ни платят“, коментира д-р Маджаров.
Той посочи, че те няма да бъдат зачеркнати просто така и предстоят разговори за механизма, който да гарантира както макрорамката на бюджета на Касата, така и свободното придвижване на пациентите. „Т.е. парите да следват пациентите, а не някой някъде да определя колко пари ще получи дадената болница и това да насочва пациентопотока към нея. Трябва да има пазарен принцип. Въведен е още преди 20 години, просто през последните години малко се изкриви“, отбеляза той.
Запитан дали ще се увеличат цените на пътеките, по които работят общинските болници, д-р Маджаров посочи: „Общинските болници винаги са били на първо ниво, те не са работили високотехнологични дейности дори и в онази система, която забравихме, те за това са създадени през годините. На второ ниво бяха областните болници, на трето – университетските и на най-високо – републиканските. Така че това, че някой създаде усещането, че всички болници трябва да са равни – практически не е така. Толкова до нивата на болниците. Що се отнася до оцеляването, това вече е задача на държавата. Вдигайки цената на най-нископлатените пътеки, ние подпомагаме не само общинските болници, а всички. И ще се доближим до цената на някои, които са тежки и високотехнологични и всъщност ще се породи несправедливост. Затова казвам, че решението е държавата да финансира целево отдалечените общински болници с цел да ги запази и да осигури на населението здравна помощ. А самите клинични пътеки не са предназначени само за една или за друга болница – те се изпълняват и в централните университетски болници. Така че тази тема с евтините пътеки за общинските болници – то практически няма такива. Те са си пътеки, само че за по-малко енергоемки диагнози.
Важното е всяка година да повишаваме цените според възможностите на бюджета“.
В преговорите ще бъде засегнат и проблемът с 24-часовото разположение на личните лекари, гарантирано в нормативната уредба. „24-часовото разположение на ОПЛ е една голяма измама, в която живеем вече 20 години. Това, че някой твърди в нормативен документ, че е осигурил на българските граждани право да ползват лекар в извънработно време, отнемайки правата на други хора – личните лекари – не означава, че сме осигурили права. Това физически е невъзможно. Няма как един човек 24 часа да е на разположение. Това, което с години се повтаряше – че личните лекари са длъжни, не помага на никой“, посочи председателят на УС на БЛС.
Д-р Иван Маджаров коментира и изнесената информация за незаконни трансплантации в болница „Лозенец“, като припомни, че предстои тя да бъде доказана. „Не мисля, че това трябва да се прехвърля на гърба на лекарите и работещите в системата“, заяви той и отбеляза, че при доказване на нарушенията санкции трябва да понесат тези, които са организирали дейността. „Ако аз съм хирург и оперирам добре, моята задача е да направя добре тази операция. Но трябва да се провери и тези, които са организирали цялата тази процедура, да си понесат санкциите. Мисля, че ние много повече добрини свършихме през последните години, отколкото да бъдем нарочвани“, посочи той.
Пенсионирането на проф. Кантарджиев пък д-р Маджаров коментира с думите: „Аз съм много силно изненадан. Най-малко съм очаквал освобождаването на проф. Кантарджиев. Нямам обяснение, нямам информация защо. Знаем, че мотивът „пенсионна възраст“ е несериозен. Мисля си, че той беше последният човек, който трябваше да бъде освобождаван точно в този момент, точно когато за първи път си поехме дъх малко по-спокойно“.
Коментари по темата
бокус.
oтказ от постулата за 24-часовото разположение на личните лекари – това са основните теми, по които ще преговарят. Какво ще договаряте бе галфони ? Може ли по ПРАВАТА НА ЧОВЕКА ДА СЕ ПРЕГОВАРЯ С КОГОТО И ДА БИЛО А !?!?!? Просто се махат всички клаузи нарушаващи тези права БЕЗ ПРЕГОВОРИ. Който иска да бъде съден от Хагския съд по правата на човека нека си напише пак идиотските изисквания за 24 часов труд и да си напише изродското именце. . Това дори в съветската кочина РАССИЯ не минава, какво остава за страна в ЕС. Ще ми преговаряли.
Лимитите и санкциите трябва да се ожесточат.
За пациентите естествено
Да се ожесточи и доплащането.
Ами погледнете на Кантарджиев декорацията колко влогове има и в колко банки. Ами в НЗОК колко много пенсионери има защо и тях не ги пенсионират. Те ходят на работа само защото са високи заплатите. Хубаво да си почиват на работното място.
Маджаров, вдигайте ПТ най-малко двойно. И без пенсионери и освободени.
Да! Да! Да!
Измамник и подлога на властта! Гнусен лакей на властта!
Мушморок. Това с нивата е тъпотия. Къде в картинката е доболничната специализирана помощ?
на последната линия.
Нямал обяснение защо е пенсионеран Кантарджиев? За да е по-обяснимо можеше да го уволнят за системна употреба на алкохол. Не се ли питате защо самият Кантарджиев не протестира и не се оплаква за пенсионирането си?
Това,че ти си пияндурник не значи, че и другите са.
Лозенец да се доказва, а за пенсията пищим на умряло… няма ли да се самосезира Етичната комисия на БЛС? Все пак може да различи японец от украинец
Хайде стига с този професор!За толкова дълго време,не се ли е изчерпал,амортизирал? Няма незаменими.Все някога,ще излезе в пенсия.