burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Дечо Дечев:

Лимитите са антипазарен механизъм

В момента в системата остават генералните противоречия между модела, в който се работи – модел на търговските дружества, модел на „парите следват пациента“, и заложеният антипазарен механизъм на лимитите. Това отбеляза пред БНР директорът на „Св. Иван Рилски“ д-р Дечо Дечев.

По думите му, в последните 8-9 години ситуацията, вместо да се подобрява, се влошава. „Продължава нежеланието на управляващите реално да бъде остойностена дейността, която се предлага от всички нас като медици. Тези 3,5 млрд. лв. (годишният бюджет на НЗОК, б. р.) не покриват повече от 50% от това, което в момента плаща обществото ни за медицинската грижа. Поне още толкова пациентите в момента изваждат от джоба си. За вторите 3,5 млрд. лв., които пациентите си плащат от джоба, там хаосът е тотален – всяко едно лечебно заведение формира цени, които са индивидуални, някъде не са и обявени и всичко това се случва поради факта, че в последните няколко години контролът, който трябва да има върху това ценообразуване за допълнителни плащания, е меко казано липсващ. Тези места, от които трябваше да се провежда този контрол, бидейки на първо място под корпоративен, и на второ място под политически натиск, изобщо не си изпълняват задълженията за това, което трябва да вършат“, смята д-р Дечев.

Той отбеляза, че срещу пакета от медицински дейности трябва да стои определена сума, която да ги покрива. „Голямото несъответствие е именно това, че на практика от чисто политическа гледна точка е направен така, че той е прекалено голям спрямо сумата, която стои срещу него, за да се покрият тези дейности. Ако трябва да го остойностим, срещу този пакет трябва да стоят минимум 7 млрд. лв., а не 3,5 млрд. лв.“, посочи шефът на „Св. Иван Рилски“.

Според него по отношение на това има две възможности – или политиците да определят откъде ще влязат останалите 3,5 млн. лв., които в момента пациентът плаща от джоба си, или с настоящите 3,5 млрд. лв. да бъдат покривани дейности, отговарящи на определената сума, т.е. здравният пакет да бъде съкратен.

„В последните години моделът, който беше заложен, първо, не се случи, и второ, вместо в него да се подобряват някакви елементи, стана точно обратното. В един чисто десен модел, който действа от 17 години в България, започваме да слагаме едни чисто леви критерии, каквито са лимитът, здравната карта“, коментира още д-р Дечев.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   MtQU

Още от Новини