burevestnik.bg - Мобилна версия


Липсата на Национална педиатрична болница бави диагнозите на децата

Инициативен комитет поиска 14-те детски отделения в столицата да бъдат събрани на едно място

Липсата на Национална педиатрична болница бави диагнозите на децата

Инициативен комитет поиска отново изграждането на Национална педиатрична болница. Апелът е отправен до президента на Румен Радев, председателя на Народното събрание Димитър Главчев, министър-председателя Бойко Борисов и здравния министър проф. Николай Петров, съобщиха на пресконференция днес представители на комитета.

„София е единствената европейска столица без голяма педиатрична болница. Но не това е основната причина за искането за създаването й. Проблемът е, че липсата й означава липса на комплексен подход, тъй като специалистите са пръснати в 14 лечебни заведения, затруднява се обучението на студентите и специализантите, съществува огромен риск от забавяне на диагнозата и съответните последици от това за лечението и не на последно място - влошава квалификацията на здравни кадри“, каза членът на инициативния комитет и председател на Българската педиатрична асоциация проф. Владимир Пилософ.

Наличието на една такава структура би улеснило и изработването на политики в областта на детското здравеопазване, каза още той.

„Ако бъде създадена такава болница, нашите учители ще бъдат събрани на едно място и ще могат да ни предадат своя опит. По време на специализацията си съм била част от екипите на всички тези 14 болници. Преди няколко дена в отделението, в което работя, доведоха 40-дневно бебе, което благодарение на факта, че присъстваше детски гастроентеролог, беше диагностицирано с вродено заболяване на стомаха и трябва да бъде оперирано почти незабавно. Представете си това бебе, което за 40-дневния си живот е минало през 6 болници и е претърпяло три операции, всяка в различно лечебно заведение. Много ми е трудно да съм в линейката с дете, което транспортираме до другия край на София, да обясня на родителите, че това е добре за детето, тъй като всички изследвания се извършват в различни болници. Ако това се случваше в една сграда, този път щеше да бъде съкратен неимоверно“, посочи специализантът-педиатър д-р Таня Андреева.

"Липсата на единен диагностичен център неимоверно затруднява и работата на Фонда за лечение на деца. На последното заседание на Обществения съвет отложихме едно дете с три различни диагнози, тъй като лекарите не можеха да решат коя е водещата диагноза и съответно от кое лечебно заведение да се поиска оферта за лечение“, каза представителят на пациентски организации "Заедно с теб" и член на ОС на Фонда Пенка Георгиева.

Проф. Пилософ припомни, че идеята за създаване на детска многопрофилна болница съществува от повече от 30 години, а през 2013 г. е взето решение на Министерски съвет, в което се посочва, че се приема предложението на Българската педиатрична асоциация за необходимостта от построяване на такава болница. „Пари могат да се намерят, но някой трябва да даде заданието. Реализирането започва от решение на МС за изграждането на тази болница. Всички 14 клиники, които са пръснати в различни болници, са в държавни болници“, каза проф. Пилософ.

„В България има близо 400 болници, бизнесът в педиатричните структури е по-малко, да не кажем, че го няма и затова не се строят. Опитите за приспособяване ги има в историята, но не са донесли особена полза“, допълни той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   s@Wy

Още от Новини