burevestnik.bg - Мобилна версия


25% от работещите в РЗИ с минимална заплата

Липсата на финансиране, кадри и дългосрочна визия спъват общественото здраве

МЗ отново заговори за данък за вредните напитки

Недостатъчното финансиране, липса на дългосрочна визия и кадровият дефицит спъват общественото здраве у нас. Този извод се наложи по време на пресконференция в министерство на здравеопазването, на която бе представена визията на ръководния екип на ведомството по отношение на здравето на нацията.

„Проблемът на общественото здраве е, че то се прави с пари и с хора. В момента няма пари, няма и хора“, заяви националният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев, който взе участие в пресконференцията. Той бе категоричен, че е необходима дългогодишна визия на министерство на здравеопазването в тази насока. По думите му 95% от усилията на ведомството са насочени към болнолечението и едва 5% към опазване на общественото здраве. „Никое западно министерство не се занимава с цени, пътеки, болници, издържи, бюджети. Занимават се с политики, които да направят нацията здрава“, категоричен бе той.  

„Ако сега започне да се работи за намаляване на тютюнопушенето при младите хора, резултатът ще го видим след 20 години. Колко обаче са политиците, които се интересуват какво ще се случи след 20 години?“, попита националният здравен инспектор.

От данните, предоставени от МЗ, стана ясно, че кадровата обезпеченост на РЗИ в страната е изключително влошена. Към 2015 година щатните бройки в системата са 2500 при над 3300 четири години по-рано. Намаляването на средствата на бюджетите програми и фонд „Работна заплата" водят до непрекъснато намаляване на кадрите. На този фон, 25% от работещите в структурите на здравните инспекции получават минимална работна заплата, а средната възраст на лекарите в системата е 54 години. Същите проблеми са и в националните центрове по опазване на общественото здраве като НЦОЗА, НЦЗПЗ, Националния център по наркомании и други, отбеляза и заместник-здравният министър д-р Галин Каменов, като изтъкна, че проблемът с човешкия ресурс е един от най-спешните за решаване.

Анализът на министерство сочи, че като цяло здравето на българина е на доста ниско ниво. Според статистиката всеки трети у нас пуши, всеки четвърти пие алкохол редовно, а над 70% от българите не се движат достатъчно. Близо 65% от смъртните случаи в България са свързани със заболявания на сърдечно-съдовата система.

Особено тревожни са данните за високата обща смъртност на населението- средната й стойност у нас е 15,1 промила, докато в Европейския съюз тя е 9,82 промила.

С цел подобряване здравето на нацията служебното ръководство на  МЗ обмисля въвеждане на допълнителни такси при напитки, съдържащи захар. „Тези напитки се консумират много от деца и водят до ранно затлъстяване“, посочи д-р Каменов. Той съобщи и че ще се подготви проектозакон за поетапно елиминиране на трансмазнините в преработените храни, както и че ще се водят преговори с индустрията с цел намаляване на солта в продуктите, най-вече в хляба и млечните изделия.

Припомняме, екипът на предния здравен министър Петър Москов също обмисляше въвеждане на допълнителен данък за т.нар. вредни храни, но той така и не бе реализиран. „Този закон не бе достатъчно обществено обсъждан, обществото не го прие и след това не се приеха никакви опити за неговата оптимизация“, коментира в тази връзка д-р Каменов.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   U@nN

Още от Новини