Сега сме в плато, но една седмица след отварянето отново можем да очакваме експоненциален ръст. Това мнение изрази пред bTV математикът Лъчезар Томов.
Според него „твърде бързо отваряме“ и скоро няма да се наблюдава спад на заболелите.
Ако локдаунът беше изпълнен коректно, можеше вече да се очаква репродуктивното число на вируса да падне под единица. В момента то е все още около единица, обясни той. Според него британският вариант на коронавируса вече е станал доминантен, а той е 70% по-заразен.
При репродуктивно число 1 всеки ден ще имаме 4000-5000 заразени, заяви той. Би могло обаче броят им да достигне и 6000-7000 в зависимост от броя на тестваните лица.
Томов е на мнение, че хората не са се ограничавали достатъчно - много служители са продължавали да работят в офисите, не са били спрени всички екскурзии. Ефект като мярка, посочи той, е имало след връщането на прогимназистите у дома и при тази възрастова група е имало рязък спад на репродуктивното число.
Според него епидемията лятото се е разраснала вследствие на абитуриентските балове, където е имало такива организирани. Още тогава се вижда, че започва първо при децата, после при останалите възрастови групи, като периодът на заразяване между двете групи е две седмици, отбеляза Томов. Той подчерта, че единственото място, в което децата са стоели дълго време в затворено помещение, без маски и вентилация, е училището. При нас ясно може да се открои ролята на училището, заяви той.
На въпрос кога ще е следващият пик на епидемията, Томов отговори, че не може да се прогнозира, защото това не е класическа епидемия и тя се променя непрекъснато. Непрекъснато се появяват нови варианти, има африкански вариант, който може да заразява вече преболедували, посочи той.
Коментари по темата
Не може да се прогнозиряа, защото скритите болни са повече от явните.