burevestnik.bg - Мобилна версия


МЗ: Няма нито един случай у нас на доказана връзка между ваксина срещу COVID и смъртен изход

МЗ: Няма нито един случай у нас на доказана връзка между ваксина срещу COVID и смъртен изход

В  България няма случай на доказана причинно-следствена връзка между ваксина срещу COVID 19 и смъртен изход. Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) е институцията у нас, която следи за постваксинални нежелани лекарствени реакции, като на страницата на агенцията е публикуван и призив за съобщаването на такива след поставянето на ваксина.

Това казват от МЗ и ИАЛ в отговор на постъпили журналистически въпроси, свързани с твърдения на доц. Атанас Мангъров в ефира на „Нова телевизия“ от 16 януари, че „564 души, които са починали, те са починали, защото са ваксинирани“.

Броят на направените съобщения от началото на ваксинационната кампания в България досега за подозирана връзка между смъртен случай и прилагане на ваксина срещу COVID 19, е общо 9, като в нито един от случаите това не е било доказано. Само за последните 14 дни 93.12% от починалите от COVID-19 граждани не са били ваксинирани.

В ИАЛ са съобщени и общо 6 случая на летален край при заболяване от COVID-19, като заразяването е настъпило в периода между двете дози на ваксината, а в един от случаите заболяването е открито в деня на поставяне на ваксината.

Към 17 януари общият брой на получените в ИАЛ съобщения за нежелани лекарствени реакции след прилагане на ваксини срещу COVID-19 е 3861. Сред тях около 10% са реакциите, които отговарят на критериите за сериозност. Дали медицинската значимост на наблюдаваната реакция се определя като сериозна, се преценява след обстоен анализ.

„Съгласно действащите изисквания сериозна нежелана лекарствена реакция е всеки неблагоприятен ефект върху здравословното състояние на човек, станал причина за непосредствена опасност за живота; хоспитализация или удължаване срока на хоспитализация; значителни или трайни увреждания; инвалидизация; вродени аномалии, други реакции с медицинска значимост. Проследяването на безопасността на ваксините се базира на преглед на цялата налична и проверима информация и резултатите от нейния анализ. Всички налични данни,  както  и направената поетапна оценка, се публикуват регулярно на страницата на разрешителния орган - Европейска агенция по лекарствата (ЕМА). На сайта на ЕМА се публикуват включително общата бройка на направените съобщения и бройката на съобщенията със смъртен изход, заедно с разяснението, че това е информация за подозирана връзка на медицинско събитие, наблюдавано след употреба на ваксина. Фактът, че при дадено лице е настъпило такова медицинско събитие или фатален изход след ваксиниране, не означава задължително, че това е свързано с ваксината, тъй като последното подлежи на удостоверяване и доказване“, допълват още от МЗ.

Изпълнителната агенция по лекарствата подчертава, че стимулира  по всякакъв начин съобщаването на подозирани нежелани реакции. „Призив за съобщаване се съдържа във всяка листовка на всеки лекарствен продукт, както и в информацията за медицински специалисти, наречена кратка характеристика на продукта“, казват от агенцията.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   BNS7

User Avatar Гост 22.01.2022 22:28:33

https://clinica.bg/19569-Tainata-na-razresheniqta-za-novi-bolnici

User Avatar Гост 18.01.2022 13:08:31

И как да се докаже!? Аутопсии колко се правят?

User Avatar Гост 18.01.2022 13:19:21

Какви аутопсии бе чиче? Какви са според теб бачкаторчето сигурните корелации между патоанатомичината находка и ваксината? Кога и при какви данни ти бачкаторчето ще установиш с доказателства възката починал - ваксина.

User Avatar Към гост 19.01.2022 16:24:09

Всичко може да се докаже, патологът си знае работата и какви процедури се изпълняват вследствие на причините на смъртта. Друг е въпроса, че се вързвани ръцете на патолога от по висше стоящи институции.

User Avatar Farmamafia 18.01.2022 12:37:33

Nishto ne moje da se dokaje !

Още от Новини