С близо 8,4% са се увеличили кръводарителите у нас през първите 4 месеца на годината в сравнение с предходната 2021 г., съобщиха от МЗ. Техният брой е съответно 55 760 за 2022 г. и 52 351 за 2021 г. За Националния център по трансфузионна хематология увеличението е приблизително 5%. Ако през миналата година от януари до април кръводарителите са били 12 254, то през 2022 г. те вече са 12 864.
По повод 14 юни – Световния ден на доброволния и безвъзмезден кръводарител, до края на месеца ще се проведат редица кръводарителски инициативи в страната.
На 14 юни от 12 ч. на тържествена церемония в аулата на НЦТХ (гр. София, ул. „Братя Миладинови" № 112) ще бъдат отличени 15 организации и личности със специален принос за кръводаряването у нас. Събитието се организира от Националния център по трансфузионна хематология съвместно с Българския Червен кръст. 73 предприятия, търговски дружества, неправителствени организации, лечебни и учебни заведения ще получат благодарствени грамоти от екипа на НЦТХ за проявената съпричастност, активното участие и принос в насърчаването на доброволното кръводаряване у нас.
В рамките на Световния ден всяка година в над 192 държави се организират различни събития, с които не само се оказва подкрепа на кръводарителите, но и се насърчават хиляди хора да се присъединят към благородната кауза на доброволното кръводаряване.
В България първата акция за безвъзмездно даряване на кръв се провежда през 50-те години на миналия век.
У нас всеки, който желае да дари кръв, може да го направи, като се обърне към съответния център по трансфузионна хематология в страната. Координати можете да намерите на следния адрес: https://ncth.bg/contacts.
През почивните дни в София стационарните екипи в НЦТХ работят от 9 до 15:30 часа.
Трудности и липса на мотивация обаче продължават да спъват кръводаряването у нас.
Малко хора се включиха в последната кампания за доброволно кръводаряване, която „Пирогов“ организира миналата седмица, информира БНТ.
От здравното министерство наистина отчитат увеличен брой кръводарители, но нуждите от кръв на лечебните заведения също нарастват.
Повече от година млад мъж се лекува в интензивното неврохирургично отделение на спешната болница „Пирогов“, след като е получил тежки травми заради падане от четвъртия етаж. 19-годишният младеж се нуждае от преливане на кръв през няколко дни.
„Той не е изолиран [случай], не е казуистика, защото ние наскоро изписахме друг болен, който гледахме 8 месеца, а това означава, че се нужни огромни количества кръв. На плановите пациенти понякога се налага да изчакат ден-два, докато се намери кръв“, казват лекарите от неврохирургията.
В Бургас броят на кръводарителите е нараснал, нарасналите са обаче и нуждите от кръвопреливане, защото през последните 20 години са се построили 5-6 нови болници, които изпълняват голяма по обем оперативна дейност. Безвъзмездните кръводарители обаче са малко – не повече от 10-12 души на месец.
Няма нищо опасно в това да дариш кръв, уверяват лекарите и обясняват, че това води до подобрен имунитет и не крие никаква опасност.
Кръводарителите получават малки стимули и кратък отпуск, но това не променя нещата, категорични са те.
Коментари по темата