Областните лечебни заведения могат да подават заявления за субсидиране от днес, става ясно от обнародваната в Държавен вестник Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за медицинските дейности извън обхвата на задължителното здравно осигуряване, за които Министерството на здравеопазването субсидира лечебни заведения.
С Наредбата се разширява обхватът на субсидираните лечебни заведения. Определят се болници, които се субсидират от МЗ за поддържане готовността им за оказване на медицинска помощ при извънредни ситуации, аварии и катастрофи, включително основно за осигуряване на трудови възнаграждения на персонала и на оперативни разходи за снабдяване с електрическа, топлинна енергия, с природен газ и за водоснабдяване. Субсидирането да се извършва на базата на общ финансов ресурс за поддържане на капацитет за 24-часов непрекъснат режим за работа, осигуряващ готовност за оказване на медицинска помощ при извънредни ситуации, аварии и катастрофи.
Размерът на общия финансов ресурс за всяка болница за съответната година се определя в зависимост от броя на обслужваното население, броя на преминалите пациенти и броя на разкритите легла за активно лечение – всички по актуални официални данни на Националния статистически институт.
Очаква се в обхвата на Наредбата да попаднат 26 лечебни заведения за болнична помощ – многопрофилни болници за активно лечение със смесено държавно и общинско участие и едно лечебно заведение за болнична помощ – многопрофилна болница за активно лечение със 100 на сто държавно участие в капитала (УМБАЛ "Георги Странски" в Плевен), което се намира в област без областна болница.
С Наредбата се увеличават и цените от 40 лв. на 60 лв. за влязло в сила експертно решение на ТЕЛК по процедура за освидетелстване/преосвидетелстване за установяване на трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане, изготвено от ТЕЛК предсрочно в срок два месеца от подаване на заявлението-декларация в регионалната картотека на медицинската експертиза, срещу което експертно решение няма подадена жалба в нормативно установения срок и за експертно решение на ТЕЛК, изготвено предсрочно в срок два месеца от подаване на заявлението-декларация в регионалната картотека на медицинската експертиза, което експертно решение е обжалвано и е потвърдено от НЕЛК. За влязло в сила експертно решение на ТЕЛК (изготвено в срок, по-дълъг от два месеца от подаване на заявлението-декларация в регионалната картотека на медицинската експертиза), по която ТЕЛК се произнася за първи път, и срещу което експертно решение няма подадена жалба в нормативно установения срок ще се заплащат 40 лв. вместо досегашните 25 лв., за отменено експертно решение след обжалване и е върнато от НЕЛК на ТЕЛК за ново произнасяне ще се заплащат 25 лв., а за издадено и отчетено решение на ТЕЛК -по 70 лв. вместо досегашните 50 лв.
Пълния текст на Наредбата може да видите тук.
Коментари по темата
За верните и партийно подбрани директори, субсидии ще има! За останалите ще има субсидии, ама друг път!
ОБЩИНСКИТЕ БОЛНИЦИ КОЙ ЩЕ ГИ ФИНАНСИРАТ.тЕ В МОМОТА НЕ ТРЯБВАТ НА МИНИСТЪРА.тЕ ЩЕ МУ ТРЯБВАТ КОГАТО ДОИДЕ НОВА ПАНДЕМИЯ.