burevestnik.bg - Мобилна версия


МЗ дава допълнителни средства за безопасност в психиатричната болница в Раднево

МЗ дава допълнителни средства за безопасност в психиатричната болница в Раднево

Допълнителни средства ще бъдат предоставени на Държавната психиатрична болница в Раднево за подобряване на безопасната среда на работещите там. Това казват от Министерството на здравеопазването в отговор на въпроси на Zdrave.net. Средствата са предвидени в бюджета на Министерството за 2023 г. като увеличаване на разходите за издръжка.

„По отношение преценката за сключване на договор с охранителна фирма, решението е изцяло от компетентността на директора на болницата, който управлява, представлява лечебното заведение и е работодател. Директорът на болницата е уведомен за това“, казват от МЗ.

В отговор на въпрос дали са предприети стъпки за пребазирането на психиатричните болници в Нови Искър и Царев брод, както и на психиатричното отделение в Хърсово в Благоевград като част от мерките, насочени към подобряване на дейността на държавните психиатрични болници по Плана за действие към Националната стратегия за психичното здраве, от МЗ отговарят, че конкретните дейности по изпълнението на мерките ще бъдат предприети след изготвяне на Оценка на потребностите на населението.

„В Плана за действие към Националната стратегия за психично здраве на гражданите на Република България 2021-2030 е включено пребазирането на Държавната психиатрична болница „Свети Иван Рилски“ Нови Искър. Предвидено е то да бъде извършено, като финансирането е осигурено чрез Плана за възстановяване и устойчивост и като инвестиционен разход към Националния бюджет. Стойността на предстоящите ремонтни дейности е 10 млн. лв., като 3 млн. лв. са предвидени в ПBУ, а останалите 7 млн. лв. да бъдат осигурени от Министерство на финансите през 2023-2024 г. Пребазирането на ДПБ – Царев брод и на психиатричното отделение в Хърсово, ЦПЗ Благоевград пък е предвидено като част от дейност „Структурни промени в организацията на системата за психиатрично обслужване“ в Плана за действие към Националната стратегия за психично здраве на гражданите на Република България 2021-2030. Конкретните дейности по изпълнението ще бъдат предприети след изготвяне на Оценка на потребностите на населението (общото и лежащите в психиатричните стационари) от психично-здравни услуги и тяхното предоставяне на териториално ниво и изготвяне на анализ на броя на възрастните и децата, нуждаещи се от специализирани социални услуги, за да се определи броят на териториалното разпределение на услугите по общини, както и броят на специалистите, които да бъдат ангажирани“, отговарят от здравното ведомство.

В 3 университетски клиники в Плевен, Стара Загора и Пловдив е предвидено разкриване на отделения по детско-юношеска психиатрия, съобщават още от Министерството. Структурните и организационни промени са в правомощията на изпълнителния директор на лечебното заведение. „Според Националната стратегия за психично здраве на гражданите на Република България 2021-2030 г. в областта на детската психиатрия дейността ще бъде насочена към стимулиране на развитието на комплекс от взаимосвързани и допълващи се форми на обслужване – извънболнично, стационарно и дневна форма“, допълват от МЗ.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   sCdx

Още от Новини